Bebeklerde demir eksikligine dikkat

  • Giriş : 17.10.2005 / 00:00:00

IZMIR - Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Hematoloji Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Seçkin Çagirgan, "Yetersiz beslenmeye bagli olusan demir eksikligi anemisi, gelismemis ve az gelismis ülkelerde daha fazla görülüyor." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Çagirgan, "Demir, kemik iligindeki kirmizi kan hücrelerinin olusabilmesi için önemli bir faktördür. Demir eksik oldugu zaman kan yapilamiyor ve kansizlik ortaya çikiyor." seklinde konustu.

Kadinlarda özellikle dogurganlik döneminde demir eksikligi anemisinin daha çok görüldügünü anlatan Çagirgan, âdet dönemlerinde normalden daha fazla kan kaybedilmesinin de demir eksikligine yol açacagini ifade etti.

Gebelik sürecinde anne adaylarinin beslenmeye çok dikkat etmesi ve mutlaka demir takviyesi yapmasi gerektigini vurgulayan Çagirgan, "Gebelikte annedeki demirin önemli bir bölümü bebege geçer. Bu yüzden annedeki demir orani azsa, vücutta ve bebekte demir eksikligi ortaya çikar. Annenin demir eksikligi olmasa bile takviye ilaç almasinin hiçbir zarari yoktur. Bilakis bebege çok faydasi vardir." diye konustu.

Kadinlarda saç dökülmesi, tirnaklarin incelip çabuk kirilmasi gibi belirtilerin demir eksikligine bagli aneminin habercisi oldugunu söyleyen Seçkin Çagirgan, "Eriskinlerde hastaligin belirtileri renk solgunlugu, halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, çarpinti, nefes darligi olabilir. Kisi normalden daha çok uyur, aktiviteleri yavaslar, hizli hareket edemez. Bu gibi sikayetleri olanlarin mutlaka kan sayimi yaptirmasi gerekir." dedi.

Bebeklerde demir eksikligine bagli aneminin bebegin zihin gelisimini etkileyecegini belirten Prof. Dr. Çagirgan, "Bebegin aktiviteleri yavassa, hareket ritmi düsükse, yüz rengi ve avuç içlerindeki yasam çizgileri soluksa, aglamasi diger bebeklerden farkli olarak çiglik çigliga degilse demir eksikligi anemisi olma ihtimali yüksektir. Tedavi edilmezse, bebek zeka açisindan geri kalabilir." seklinde konustu.

Beslenmenin her yasta çok önemli oldugunun altini çizen Çagirgan, tek tip beslenmenin yanlis oldugunu vurgulayarak sunlari söyledi: "Kisiler, beslenme programinda hayvani gidalara da yer vermelidir. Demir içeren besinler her zaman daha çok yenmelidir. Özellikle kirmizi et ve sakatatlar demir açisindan çok zengindir. Sanildiginin aksine ispanakta yüksek miktarda demir yoktur. Ayrica kuru üzüm ve pekmez kan yapmaz. Pekmez içmek, kisinin kilo almasina yardimcidir. Bu arada sadece besinlerle demir eksikligi anemisini önleyemeyiz. Besinlerle birlikte demir haplari da kullanilmalidir."

Bütün kansizliklarin demir eksikligine baglanmasinin da yanlis oldugunu belirten Prof. Dr. Çagirgan, kansizlik teshisi konulduktan sonra sebebinin arastirilmasi gerektigini söyledi. Çagirgan, "Bir kadinda beslenme aliskanligi dogru ve âdet kanamasi normal seviyede oldugu halde demir eksikligi teshisi konulmussa, o zaman mide ve bagirsaklarda bir problem vardir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious