Bebeklerde hızlı solunum zatürree habercisi

Bebeklerde hızlı solunum zatürree habercisi .13252
  • Giriş : 30.10.2007 / 13:35:00

Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasında, havaların soğumasının, hava kirliliğinin artmasının, kapalı ortamlarda zaman geçirilmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Özmert, üst solunum yolu enfeksiyonlarının genellikle sadece burun akıntısı, öksürük ve ateş şeklinde görüldüğünü, hırıltı, hızlı nefes alıp verme ve göğüste çekilmenin olması durumunda ise alt solunum yolu enfeksiyonlarının söz konusu olabileceğini belirtti.

NEFESİNİ SAYIN
Prof. Dr. Özmert, zatürreenin bir alt solunum yolu enfeksiyonu olduğunu ifade ederek, ''Temel olarak akciğerlerde hava değişiminin yapıldığı avleol denilen anatomik bölgenin mikrobik iltihabından kaynaklanan hastalıktır. Hava değişimi yapılan bölgede, buranın iltihabi hastalığı sırasında hava değişimi yapılamadığı için yeterli oksijen alımı mümkün olmaz. Yeterli oksijen alınmadığında da daha hızlı nefes alıp verilir. Biz, zatürreenin ilk belirtisi olarak hızlı solunumu esas alırız'' diye konuştu. Bebeklerin hızlı solunum yaptığından emin olabilmek için annenin kendi solunum sayısıyla karşılaştırma yapması gerekiyor. Bebek, nefes alışınızdan 2-3 kat daha fazla nefes alıyorsa hızlı solunum var demektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious