Bebeklerin göz muayenesini aksatmayın

Bebeklerin göz muayenesini aksatmayın.6467
  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Bebeklerin göz muayenesinin aksatılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, ileriki yaşlarda tedavisi mümkün olmayan hastalıkların önlenmesi için 1, 2, 4 ve 6 yaşlarında doktor kontrolünden geçirilmesi gerektiğini kaydediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denizli Devlet Hastanesi göz uzmanı Dr. Barış Başkan, şaşılık ve göz tembelliğinde erken teşhisin önemine değinerek, "Özellikle göz tembelliğinin çocukluk yaşlarda tespit edilmesi gerekir. Çünkü 9 yaşından sonra tedavisi yapılamamaktadır. Şaşılık, yani göz kayması da aynı şekilde ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse başarı oranımız o kadar yüksek olur. Bu hastalıklar genellikle çocukların okula veya okumaya başlamalarından sonra öğretmenleri tarafından farkedilir fakat o zaman da tedavi için gecikmiş olunacaktır." dedi.

Bebeklik yaşlarda hiçbir belirti görülmese bile düzenli olarak göz kontrollerinin yaptırılması gerektiğini kaydeden Dr. Başkan, "Her bebeğin göz muayenesinin aksatılmaması gerekir. Bebekler hastalık belirtilerini ifade edemezler ve bebeklerin göz hastalığı aileleri tarafından da fark edilemeyebilir. Bundan dolayı bebeklerin 1 yaşından itibaren 2, 4 ve 6 yaşlarında düzenli olarak göz doktoruna götürülerek kontrollerinin yaptırılması gerekir." diye konuştu.

Devlet Hastanesi'ne alınan "sinoptofor" adlı cihazla şaşılık ve göz tembelliğinin ölçülebildiğini belirten Başkan, "Hastanemize bu cihazın alınması sayesinde özellikle göz tembelliği olan çocukların sürekli kontrol ve takipleri sağlanmaktadır. Böylelikle çocuklarda gelecek için tedavisi mümkün olmayan sonuçlar engellenmiş olmaktadır. Tabi ailelerin bu konuda duyarlı olması ve çocuklarını düzenli olarak kontrole getirmesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious