Bebeklerin ölüm nedeni

Bebeklerin ölüm nedeni.10388
  • Giriş : 06.08.2008 / 11:03:00

Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevinde ölen bebek katili bulundu. Bakın K. bebek neden ölmüş?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İddianın sahibi Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Kemal Yılmaz. Yılmaz, "Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin laboratuvar sonuç raporuna göre, burada yatan bir bebeğin kanında hastane enfeksiyonu görüldü” diyerek, katili işaret etti.

Yılmaz, "bebeğin kan örneği raporunu hastaneden aldıklarını belirterek, rapora göre kanda bazı bakterilerin ürediğini ve bunların hastane enfeksiyonuna bağlı olduğunu" söyledi. Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesinin Türkiye'nin hasta açısından yoğun hastanelerinden biri olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hastane, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği nedeniyle kapasitesinin çok üzerinde çalışmakta ve Türkiye'nin bir çok ilinden gelen hastayı kabul etmek zorunda bırakılmaktadır. Malzeme ve personel eksikliğine rağmen çalışanlar fedakarca görevlerini yapmaktadırlar. İfade etmek istediğimiz, bütçeden sağlığa ayrılan payın yetersizliği ve
piyasacı zihniyetin sonucu ve her hastanenin kendi geliri ile yaşamak zorunda bırakılması, performans sisteminin uygulanması ve bu ve başka uygulamaların hizmetin niteliğini düşürmesidir. Oysa şimdi, hastanenin laboratuvar sonuç raporuna göre, burada yatan bir bebeğin kanında hastane enfeksiyonu görülmüştür. Yeni doğan servisinde yatan bebek K'dan 07.07.2008 günü alınan kanda bakteri üremezken, 29.07.2008 tarihinde alınan kan örneğinde C grubu streptokok ürediği görülmektedir. 31.07.2008 tarihinde alınan kan örneğinde ise maalesef çok ağır bir enfeksiyon nedeni olan Acinetobacter Baumannii/Calcoacetius Complex üremiştir."

"ÖLEN BEBEK SAYISI 28"

KESK Genel Başkanı Sami Evren de "hastanede ölen bebek sayısının 28'e yükseldiğini, bunun skandal olduğunu" söyledi. "Sağlıkta Dönüşüm Programı" nedeniyle bütçede sağlığa ayrılan payın azaltıldığını ileri süren Evren, "Sağlıkta bu tür sorunların yaşanacağını önceden söylemiştik. Bütçede sağlığa ayrılan payı azaltırsanız, bu tür sorunlarla karşılaşırsınız. Yetersiz bütçe insan sağlığını tehdit ediyor" dedi.

Evren, olaydan hastane çalışanlarının sorumlu tutulmaması gerektiğini belirterek, "Onlar bebek ölümlerinin gerçek nedenlerini açıklayamıyorlar. Ama 'yok öyle bir şey' demekle sorunlar çözülmüyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*