Bebeklerle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Bebeklerle ilgili doğru bilinen yanlışlar .13252
  • Giriş : 21.09.2007 / 09:15:00

Kimi anneler yeni doğan bebeklerine tehlikeli yöntemler uyguluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dr. Esin Erdem, “Kimi anneler yeni doğan bebeklerine tehlikeli yöntemler uyguluyor. Ağrıyan kulağa anne sütü dökenler, doğunca üç ezan vakti geçene kadar süt vermeyenler, gözüne sürme çekenler var. Bunlar bebeklerin ölümüne, sakatlanmalarına neden oluyor" dedi

Ozellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bölgelerinde kadınlar büyüklerinden öğrendikleri yanlış bilgileri bebeklerinde uygulamaya devam ediyor ve bebeklerin ölümüne ya da sakat kalmalarına neden olabiliyorlar. Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Esin Erdem, yapılan araştırmalara göre yanlış bilgilerin başını annelerin kulağı ağrıyan bebeklerinin kulaklarına kendi sütlerini damlatmalarının çektiğini ifade ederek, "Kulağa damlatılan anne sütü bir süre sonra iltihaplanmaya sebep olarak, kulak zarının delinmesine neden oluyor. Anneler bu yanlış uygulamadan kesinlikle kaçınmalı" dedi.

SU VE SULU GIDA VERMİYORLAR

Annelerin ishal olan çocuklarına su ve sulu gıda vermediklerini, bu durumun bebeklerin hayatlarını kaybetmelerine neden olduğunu da belirten Dr. Erdem, ishal olan çocuklar ne kadar sıvı çıkarırsa çıkarsın mutlaka su verilmesi gerektiğini söyledi.

İNANÇLA ÖRTÜŞMÜYOR

Dr. Erdem, "Yörede kimi anneler bebek doğduktan sonra 'üç ezan vakti geçene kadar süt vermenin günah' olduğu düşüncesiyle süt vermiyor. Halbuki inançlarımız açısından böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi, tam aksine bebeğin doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirilmesi gerekiyor. Çünkü annenin ilk yarım saatte ürettiği süt, diğer bütün dönemlerde ürettiği sütlerden çok daha farklı özelliklere sahip. Böyle olduğu için de bu süt, bebeğin bütün hastalıklara karşı daha dirençli, daha zeki ve daha düzgün vücutlu olmasını sağlıyor" dedi.

BEBEGi TOPRAGA SARANLAR VAR

Kimi annelerin yeni doğan bebeklerinin gözüne sürme çekerek gözün mikrop kapmasına, kimi anneler de daha sağlam ve dayanıklı olsunlar diye bebeği toprağa sararak enfeksiyon kapmasına neden olduğunu anlatan Erdem, kimi annelerin de sarılık olduklarına inandıkları bebekleri doktora götürmek yerine iyileşmesi için bebeğin başına sarı bez ya da altın bıraktığını, bunların kesinlikle hiçbir faydasının olmadığını söyledi. Bazı annelerin de bütün gıdalardan çok daha faydalı olan anne sütünü birkaç ay sonra keserek daha besleyici olduğu düşüncesiyle yörede 'dadah' denen şekerli su, çay verdiklerini ifade eden Erdem, söz konusu mama türünün bebeğe hiçbir faydasının olmadığını anlattı. Dr. Erdem, annelerin özellikle kız çocuklarına bacakları düz olsun diyerek yaptıkları sıkı kundakların kalça çıkığına yol açtığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious