Becayiş için internette buluşuyorlar

Becayiş için internette buluşuyorlar.7902
  • Giriş : 05.07.2009 / 11:02:00

Sözleşmeli sağlık çalışanlarının becayiş (karşılıklı yer değiştirme) hakkından yararlanmaları için başvurular yarın başlıyor. Başvurular öncesi internet siteleri üzerinden iletişim kuran çalışanlar, karşılıklı yer değiştirmek için anlaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sözleşmeli sağlık çalışanları, uzun süredir bekledikleri becayiş için artık gün sayıyor.

Sağlık Bakanlığı, bir süre önce hazırlanan yönerge ile becayiş başvurularının Ekim ayında alınmasını ve Ocak 2010'da personelin göreve başlamasını öngörmüştü. Bakanlık daha sonra talepler üzerine becayiş hakkının kullanımını öne çekti.

Buna göre, becayiş yapmak isteyen sözleşmeli sağlıkçılar, 6 Temmuz–24 Temmuz 2009 arasında görev yaptıkları yerin İl Komisyonu'na, karşılıklı yer değişikliği yapacakları 4/B sözleşmeli personelin açık kimliği ve görev yerini de belirterek yazılı talepte bulunacak.

Karşılıklı yer değişikliği uygun görülenlerin görev yerleri ile ilişikleri, 14 Ağustos 2009 tarihi itibariyle kesilecek.

Karşılıklı yer değişikliği uygun görülenler, 10 Ağustos 2009'dan itibaren sigortalılık işlemleri ve hizmet sözleşmesi yapılması amacıyla yeni görev yerlerine müracaat etmek üzere 5 gün izinli sayılacak.

Karşılıklı yer değişikliği uygun görülenler, yeni görev yerlerinde 15 Ağustos 2009'dan geçerli olmak üzere hizmet sözleşmesi imzalayarak istihdam edilecek.

-BECAYİŞ İLANI-

Sözleşmeli personele becayiş hakkı tanınmasıyla çalışanlar becayiş için bir anlamda ''ilan'' vermeye başladı.

Bu süreçte çalışanların birbirleri ile iletişim kurdukları en önemli platformlar ise internet siteleri oldu.

Sağlık ve sosyal hizmetler hizmet kolunda faaliyet gösteren Türk Sağlık-Sen'in sitesine bırakılan becayiş ilanlarının sayısı 5 bin 700'ü buldu.

Siteyi ziyaret eten sağlık çalışanları, becayiş taleplerine ve talepte bulunanların iletişim bilgilerine ulaşabiliyor.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süredir devam eden girişimlerinin karşılığını bulduğunu ve becayiş hakkının kullanımının öne alındığını söyledi.

Bu hakkın doğmasıyla sendika olarak sözleşmeli çalışanların birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla internet sitelerinde ''becayiş bölümü'' oluşturduklarını belirten Kahveci, bu şekilde çalışanlara yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade etti.

Çalışanların istediklere yere becayiş yapabilmelerini umduğunu dile getiren Kahveci, ''Eş durumu tayininin öne alınmasını bekleyen çalışanların da bir an önce sevindirilmesini istiyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*