Beckett, İsrail'i uyardı

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

İngiltere Dışişleri Bakanı Beckett, Lübnan'ını işgal etmeye hazırlanan İsrail'in yapacağı yanlış bir hesabın ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Financial Times'a demeç veren İngiliz Bakan, 11. gününe giren Lübnan-İsrail çatışmasının dönüm noktasında olduğunu ifade ederek, "yanlış bir hesabın veya hatanın bölge için dramatik sonuçlar" doğuracağını belirtti.

Tüm dünyada İsrail'e destek veren iki ülkeden biri olan İngiltere, (diğeri ABD), kaçırılan askerlerin serbest bırakılması ve roket saldırılarının durması koşuluyla İsrail'e ateşkes çağrısı bulunacağını açıklamıştı.

Bölgedeki durumdan oldukça endişe ettiğini belirten Beckett, "umarım İsrail kara saldırısı olasılığını ihtiyatla tartar, çünkü Lübnan'dan çıkmak çok zaman alır ve iki tarafa da çok pahalıya patlar," dedi.

1998 ve 2000 yılları arasında Lübnan'ı işgal eden İsrail, Hizbullah saldırılarında ağır kayıplar vererek, çekilmek zorunda kalmıştı.

Lübnan'ı tam 11 gündür bombalayan İsrail, halen devam eden saldırılarda büyük çoğunluğu sivil yaklaşık 400 kişiyi öldürdü. İsrail askerleri, 10 zırhlı araçla Lübnan sınırındaki dikenli telleri yıkarak bugün Lübnan topraklarına girdi. Görgü tanıkları, araçların Birleşmiş Milletler'in gözetleme mevkiinden geçerek daha önce işgal edilen bir köye hareket ettiğini bildirdi. İsrail topçusu da Hizbullah mevzilerini vurmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious