Bedava ekmek şifa oldu

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Bedava ekmek dağıtan esnaf: "Ekmek dağıtmaya başladıktan sonra sağlığıma kavuştum"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küçükçekmece'de, ihtiyaç sahiplerine ekmek dağıttıktan sonra sağlığına kavuştuğunu söyleyen Eyüp Sipahi, "Ekmek sebilini yaptıktan sonra manevi huzuru buldum. 20 yıldan beri hastalıklarla uğraşıyorum. Ekmek dağıttıktan sonra 50 yaşında olduğum halde kendimi 30 yaşındaki gibi hissediyorum" dedi.
Günde yaklaşık 300 tane ekmek dağıttığının altını çizen Eyüp Sipahi, bu işin kendisine ayda yaklaşık 1500 YTL' ye mal olduğunu dile getirdi. Ekmek dağıtım işini 6 aydır Sefaköy Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi üzerinde bulunan av malzemeleri satan dükkan önünde yaptığını belirten Sipahi, Peygamber Efendimizin "Veren el alan elden üstündür" hadisini hatırlatarak, bu işin maddi yanından çok manevi yanı üzerinde durduğunu ifade etti. Maddi durumu iyi olan vatandaşları yardım yapmaya çağıran Sipahi, "Dükkâna gelen müşterilerden daha çok ekmek almaya gelen fakirlerle ilgileniyorum. Bu işi yaptıktan sonra manevi huzura kavuştum. Biraz zorlukları var ama işin mahiyetini anladıktan sonra herkesin zevk alacağına eminim" diye konuştu.

İlk olarak fakirlere yardım fikrinin arkadaşı Ünal Tüzün'den geldiğini ifade eden Sipahi, "Fakirlere yardım fikrini arkadaşım Ünal Tüzün tavsiye etti. Tam bu konuyu konuştuğumuz esnada bir dilenci çocuk dükkândan içeri girdi ve yiyecek ekmek parasının olmadığını söyledi. Ben de ona dün akşam yemeğinde ne yediğini sordum. O da bana annesinin dün akşam ekmek-su-şeker yedirdiğini söyledi. Ondan önceki akşam ne yediğini sorduğumda ise bana ekmek yiyip su içtiğini belirtti. Biz de o zaman anladık ki, insanın temel gıda maddesi ekmektir ve biz de fakir vatandaşlarımıza ekmek dağıtmaya başladık" diye konuştu.

Ünal Tüzün'ün kendisine ekmek sandığı getirdiğini ve ondan sonra her gün sandığa sabah-öğle-akşam olmak üzere günde üç defa taze ekmek koyduğunu vurgulayan Sipahi, "Ekmekleri ilk koyduğum zamanlar günde ortalama 500 adet ekmeği fakirlere veriyorduk. Bir de baktık ihtiyacı olmayan, maddi durumu iyi olan kişiler bile ekmeği almaya başladı. Biz de önlem olarak ekmeği çocuklara vermemeye başladık. Daha sonra da ekmek sandığını dükkânın içine aldık ve ekmeği bu şekilde dağıtmaya başladık. Artık ihtiyaç sahipleri dükkânının içine gelerek ekmekleri alıyor" şeklinde konuştu.

İhtiyacı olanlara ekmek dağıtırken çok ilginç durumlarla karşılaştığını dillendiren Sipahi, bazı insanların 4 ekmek alacağı yerde 10-15 tane ekmek aldığını söyledi. Aynı şekilde bir köftecinin de ekmekleri çalıp köfte için kullandığını vurgulayan Sipahi, "Köfteci sabahleyin 15-20 tane ekmeği alıyor. Akşam da satamadığı ya da kesilmiş ekmekleri ekmek kutusuna atıyordu. Ben de bu durumu fark ettikten sonra köfteciyi uyardım ve bir daha aynı hatayı yapmamasını söyledim" dedi.

Ekmekleri ihtiyaç sahiplerinin değil de uyanıkların almaya başlamasından sonra ekmek kutusuna "Burada öksüz ve yetimin hakkı var" ve Hz. Muhammed'in hadislerinin bir kısmını yazdığını açıklayan Sipahi, bu yazıları yazdıktan sonra ihtiyaç sahibi olmayanların ekmeği almayı bıraktığını anlattı.

Sipahi'nin av malzemeleri satan dükkânının önünden her gün yaklaşık 4 ekmek aldığını belirten Asiye Şenal isimli vatandaş ise, "Buradan her gün 4 ekmek alıyorum. Buraya kim ekmek koyuyorsa Allah ondan razı olsun. İhtiyacımız karşılanıyor" şeklinde duygularını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious