Bedava internet imkanı

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Bütün vatandaşlara açık olacak ve yetişkinlerin internete erişimi sağlayacak olan 'Kamu İnternet Erişim Merkezleri' geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgilere göre, gelecek yıl başlatılması ve 9 aylık sürede bitirilmesi planlanan projenin maliyeti ise yaklaşık 66 milyon avro olacak.

Kamu İnternet Erişim Merkezleri, yetişkinlerin bilgisayar kullanımı ve internet bağlantısı ihtiyaçlarını karşılayacak, yetişkinlere bilgi iletişim teknolojisi eğitimi verilebilecek ortamı sağlayacak.

Yetişkinlerin e-devlet, e-eğitim, e-bankacılık, e-alışveriş gibi alanları etkin kullanım için yönlendirilmesini de imkan tanıyacak.

Bir Merkez aynı anda 20 yetişkin bilgisayar ve internet bağlantısı imkanına sahip olacak. Bu çerçevede haftada yaklaşık 560 yetişkin ihtiyacına göre bilgisayar kullanabilecek.

Bunun yanında bir merkezde 1 yıl boyunca 1000 kişinin eğitim alabilmesi öngörülüyor.

NERELERE KURULACAK?

Her merkezde 21 bilgisayar ve buna ilişkin masa sandalye bulunacak, ayrıca 1'er adet olmak üzere projeksiyon cihazı, lazer yazıcı, digital internet kamerası ve çoklu ortam kütüphanesi yer alacak.

Kamu İnternet erişim Merkezleri, halk eğitim merkezleri, gençlik merkezleri, kütüphaneler, e-devlet hizmeti verecek hastane ve İŞ-KUR binaları gibi yerler, yerel yönetim binaları, organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerinde kurulabilecek.

Gönüllü vakıf binalarında da açılabilecek merkezler, özel sektör tarafından da kurulabilecek.

4 BİN 500 MERKEZ AÇILACAK

Bu arada 4 bin 500 adet kamu internet erişim merkezinin kurulması
hedeflenirken, projenin toplam 66 milyon avroya ulaşması bekleniyor.

Bu rakamın yaklaşık 52 milyon avrosunun donanıma, 10 milyon avrosunun ise dekorasyona harcanması öngörülüyor. Ayrıca 66 milyon avronun 39,6 milyon avrosunun bütçeden, 6,6 milyon avrosunun kamu-özel sektör işbirliğinden, 19,8 milyon avrosunun ise uluslararası
kaynaklardan sağlanması hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious