Bedava kömür elektrik olarak döndü!

Bedava kömür elektrik olarak döndü!.30394
  • Giriş : 27.01.2009 / 08:21:00

2003'ten bu yana dağıtılan kömür Doğu illerinde kaçak elektrik tüketimini düşürdü; milyonlarca dolarlık enerji tasarrufu sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yoksul ailelere 2003 yılından beri dağıtılan bedava kömürün, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kaçak elektrik tüketimini düşürdüğü ve bu yolla yüksek miktarlarda parasal tasarruf sağladığı bildirildi.

MİKTAR ARTACAK

Kış aylarında kaçak elektriğin yerine kömürün tercih edilmesi sonucu öncelikli olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kayıp-kaçağın azalmasıyla 170 milyon TL'lik enerji tasarrufu elde edildi. Tasarruf miktarının daha da artabileceğini söyleyen yetkililer, bedelsiz kömür dağıtımına ilişkin uygulamanın devam ettiği 8 yıllık süre içinde Türkiye'nin kaçak elektrik tüketiminden sağladığı toplam tasarrufun yaklaşık 1.5 milyar TL'ye ulaştığını belirtti.

TALEP BEKLENİYOR

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ise bu yılki kömür dağıtımı ile ilgili olarak valiliklerden talep bildirmelerini istedi. Bu yıl 2 milyon ton bedava kömür dağıtımı planlanıyor.

Bakanlık tasarruflu ampul dağıtacak

Enerji Bakanı Hilmi Güler, kamuda 1.5 milyon ampulün değiştirilerek, tasarruf sağlayan ampullere geçildiğini, bu sayede yılda yaklaşık 35 milyon lira kazanç sağlanacağını açıkladı. Güler, ihalesi tamamlanan 2 milyon 800 bin ampulün ise kayıpkaçağın yüksek olduğu illerde dağıtılacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*