Beddiüzzaman Avrupa'da anıldı

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Nur Cemaati, Beddiüzzaman Said Nursi’yi Almanya’nın Köln şehrinde düzenlediği bir programla andı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hafta sonu Köln-Mülheim Belediye salonunda gerçekleşen anma programına Türkiye’den Kazım Güleçyüz, Halil Uslu, Salim Abdullah, Kültür Bakanlığı Konservatuar Korosu, Avrupa Nur Cemaati Başkanı Şükrü Bulut, Türk ve Alman vatandaşlarından oluşan bin 500 yüz insan katıldı.

Programda Risale-i Nur’ların Türkiye’den Avrupa’ya gelişini ve Üstad Beddiüzzaman Said Nursi’nin Isparta’dan Şanlıurfa’ya yaptığı seyahat multimedya sunumu ile gösterildi. Programın açılış konuşmasını Avrupa Nur Cemaati Başkanı Şükrü Bulut yaptı. Programda Kazım Güleçyüz ve Halil Uslu Risale-i Nurları ve Üstadı anlatan konferanslar verdi. Su gibi akıp geçen senelerde Üstad Bediuzzaman’ı anma törenlerinin Avrupa’da gelenekselleştiğini belirten Şükrü Bulut, Bahar mevsimi aynı zamanda Nur’un gurbetteki bayramı manasına geldiğini ifade etti. Risale-i Nur’un, Avrupa’da ateşlerle çevrili çoğrafyalarda gül yetiştirmeyi, kutuplar kadar soğuk iklimlerde iman hareretiyle ve muhabbetiyle sebze yetiştirme benzeten Şükrü Bulut, bu bayramlarda dertlere derman aradıklarını söyledi. İnsanı ve çevreyi Risale-i Nurlar’la sevmeyi bu bayramlarda öğrendiklerin vurgulayan Şükrü Bulut ”Kur’an güneşi Avrupa’daki zemherilerin üzerine doğacak. Avrupa’da yaşayan insanlarda İnsaniyet-i kübra olan islamiyetten nasibini alacaktır.” dedi.

Şam-ı Şerif hutbesine vurgu yapan Şükrü Bulut, Bediüzzaman bu hutbesinde başta Avrupa olmak üzere Hiristiyanlarla Müslümanların yeni münasebetlerini anlattıklarını söyledi. Konuşmasında 11 Eylül olaylarından sonra dünyada yaşanan olaylara da değinen Şükrü Bulut, bu hadiselerin yeni bir metodlar ihtiyacını ortaya koyduğunu belirtti. Risale-i Nur’ların barış içinde yaşamak isteyen tüm dünya mesajlar verdiğini vurgulayan Şükrü Bulut ”İslam alemine demokrasi dersiyle övünen Avrupa’ya bin üçyüz sene önceki hürriyet ve saadet asrını ders verecek Kuran-ı Azimmüşan onu tekrar hak ettiği yere yükseltecek, Resulullah’ın insaniyete olan rehber ve imamlığını aleme ilan edecek sese, metoda ve eserlere olan ihtiyacını kim inkar edebelir ki. Bu metod Risale-i Nur metodur.” dedi.

Programda Türkiye’den gelen Kaside han kaside okudu. Program’da Avrupa Nur Cemaati bayanlar kolunun yapmış olduğu Türk mutfağına ait yemekler satışa sunuldu. Program sonunda Risale-i Nurların Türkiye’den Avrupa’ya getirilişinde emeği geçen insanlar birer plaket verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious