Bedelli askerliğe tersten bakış!

Bedelli askerliğe tersten bakış!.12308
  • Giriş : 30.04.2009 / 19:51:00
  • Güncelleme : 30.04.2009 / 19:52:40

Bedelli Askerlik yasasını bekleyenleri sayısı hiçte az değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son günlerde kamuoyu oluşturmak isteyen 'Bedelli Askerlik' bekleyenler Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un açıklamasıyla hayal kırıklığına dönüştü.

'Şehit haberlerinin geldiği bir günde bedelli tartışması doğru değildir' sözlerine Vatan Gazetesi Yazarı Mutlu Tönbekici'den ciddi bir itiraz geldi

Tönbekici 'Bedelli askerlik' tartışmalarına farklı bir açıdan yaklaşarak bazıların aklından geçeni seslendirip düşüncelerine tercüman oldu.

İşte Tönbekici'nin ilginç tesbiti ve tartışmalara tersten bakışı :

10 şehidin verildiği bir gün bir yazar ne yazabilir?


Yazdık. Bin tane hakaret de işittik. Değişen bir şey yok. “Bu kadar şehit verilirken ne bedelli askerliği” demiş bugün Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ.

E işte tam da bu nedenle soruluyor zaten...

Kimse canını sokakta bulmadı. İnsanlar parasıyla “can” satın almaya çalışıyor anlamıyor musunuz? Evet bildiğimiz can.

Parasıyla “canını” satın almak isteyen bir ülke olduk çıktık. Ama bunda ayıplanacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Anasını kuzusu, babasını prensi olarak büyü, oku, adam ol, gel 20'lerine, sonra manasız bir kurşun gelsin vursun seni. 10 bin küsur şehidin içinde bir sayı ol.

Yok işte. İstenmiyor. Niye istensin ki? Aklı başında kim niye böyle bir şeyi istesin? İstendiği kadar goy goy gazı basılıp dursun kimse böyle bir savaşta canını kaybetmek istemiyor.

Zira 30 küsur yıldır süren bir savaş pek tabii inandırıcılığını yitiriyor. Birrrr karış toprak uğruna bu kadar can... Üstelik gidilmeyen, sevilmeyen topraklar uğruna.. Yok. Bazıları artık yemiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*