Bedelli askerliğin çıkarılmama sebebi

Bedelli askerliğin çıkarılmama sebebi.12396
  • Giriş : 11.06.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 10.06.2009 / 23:49:24

Geçmişte birçok kişinin taksitlerini ödemediği gibi Milli Savunma Bakanlığı’na dava açtığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bedelli askerliğe başvurup taksitlerini ödemeyenlerin bakanlığa dava açtıkları ortaya çıktı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, şimdiye kadar yaklaşık 200 bin kişinin bu haktan yararlandığını belirterek, 'Taksitlerini zamanında ödemeyenler kapsam dışına çıkarıldı. Ancak idari mahkemeye dava açtılar. Yine yaşlarını büyüterek bedelli askerlik için başvuranlar olmuş. Ama yaş tashihlerinin askerliklerine etkisi bulunmuyor' dedi.

ŞU AN ASKERE İHTİYAÇ VAR

Gönül, bedelli askerlik konusunda çalışma olmadığını ifade etti. Şu anda askere ihtiyaç olduğunu, anlatan Gönül, şöyle dedi: 'Her celp yılında Genelkurmay Başkanlığı'nca belirlenen kaynağın TSK ihtiyacından fazla olması halinde ihtiyaç fazlası olan yükümlülerin temel askerlik eğitimini müteakip bedel ödeyerek veya kamu kuruluşlarında görev yapmak suretiyle askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacakları kanunda düzenlenmiştir. Bugün kaynağın ihtiyacı karşılama oranı yüzde 65'tir.'

BAKANLIĞA DAVA AÇTILAR

Bedelli askerlik konusunda 1987, 1992 ve 1999'da düzenleme yapıldığını ifade eden Gönül, 'Bedelli askerlik uygulamalarının ülke ekonomisine katkısı, kanunun çıktığı yılın döviz kurlarına bağlı olarak değişmektedir' diye konuştu. Bedelli taksitlerini zamanında ödeyemediklerinden kapsam dışına çıkarılan vatandaşların birçoğunun yeniden kapsama alınmak için Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'ne dava açtığını belirten Gönül, 'Dava açmışlar bu nedenle uzun süre silah altına alınamamışlar. Yine doğumları itibariyle yararlanma imkanı bulunmayan kişiler de mahkemede yaşlarını düzelterek bu kapsamda başvuruda bulunmuş. Ama askerlikte yaş tashihi dikkate alınmamaktadır' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*