Bedelli askerlik gündeme gelsin

Bedelli askerlik gündeme gelsin.17180
  • Giriş : 04.11.2008 / 12:11:00

Başbakan Erdoğan'ın yanında öyle bir leklifte bulundular ki! İşte o öneriler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Krizin etkilerinin konuşulduğu EKK"da TİSK"in gündeme getirdiği “İşçi çıkarılması kaçınılmaz, şirketler açısından kıdem tazminatları, İşsizlik Fonu"ndan ayrılacak karşılıklarla oluşturulacak bir borç fonu aracılığı ile ödensin” teklifi tepki çekti.

Ekonomik Koordinasyon Kurul (EKK) toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapıldı. Toplantıda, bakanların yanı sıra, Hak-İş, Türk-İş, Kesk, Memursen, Kamusen, TİSK, TZOB, TESK, Toplum Gönüllüleri Vakfı, KAGİDER gibi sivil toplum kurulularının başkanları da bulundu. Küresel ekonomik krizin Türkiye"ye olası etkilerinin azaltılması gündemiyle toplanan EKK"da, sivil toplum kuruluşları konuyla ilgili raporlar sundu. Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu"nun (TİSK) gündeme getirdiği teklif ise tepkilere yol açtı.

İŞÇİ ÇIKARILMASINI TEŞVİK EDER

TİSK"in raporunda, “işçi çıkarılması kaçınılmaz olan şirketler açısından kıdem tazminatları İşsizlik Fonu"ndan ayrılacak karşılıklarla oluşturularak bir "borç fonu" aracılığıyla ödenmelidir"" denildi. Raporda, kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bankalara borçlarını ödeme olanağı olmayan şirketlerle, zorlanan ancak borçlarını ödeyebilecek durumdaki şirketler arasında bir öncelik sıralaması yapılarak bu şirketlerin kurulacak bir ""Varlık Yönetimi Şirketi"" aracılığıyla ayakta kalmalarının sağlanması gerektiği belirtildi.

İŞSİZLİK FONU"NA DOKUNMAYIN

TİSK"in gündeme getirdiği "borç fonu"na EKK"da bulunan işçi sendikaları tepki gösterdi. Sendika başkanları, uygulamanın işçi çıkarmayı teşvik edeceğini belirtti. EKK"da işçi sendikaları da birer rapor sundu. Türk-İş"in raporunda, “Kriz fırsatçılığına izin verilmemeli. Kıdem tazminatı müessesesi başta olmak üzere çalışanların kazanılmış haklarına kesinlikle el uzatılmamalı. İşsizlikf onu amacının dışında kullanılmamalı” denildi. 2B

GÜNDEME GELSİN

Hak-İş"in raporunda, kamu finansmanını güçlendirmek amacıyla 2B arazilerinin revize edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Raporda, döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amacıyla TOKİ"nin yurtdışındaki vatandaşlara ilişkin projeler geliştirmesi de önerildi.

BEDELLİ ASKERLİK GELSİN

Memur-Sen"in raporunda gelir vergisi oranlarının çalışanlar açısından 5 puan indirilerek uygulanması gerektiği belirtildi. Raporda, TSK"nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmaların hızlandırılması gerektiği ifade edilerek, “Profesyonel askerlik kavramı ve bedelli askerlik uygulaması yeniden gündeme alınmalıdır"" denildi.

Disk"in raporunda da nüfusun yüzde 1"ini oluşturan ""süper varlıklı"" sınıftan ""servet vergisi"" alınması önerildi. TZOB"un raporunda ise çiftçilerin kamu ve özel bankalara borçlarının 10 milyar YTL"yi aştığı, çiftçilerin bu borçlarıyla birlikte elektrik borçlarını da ödemede sıkıntı çektiği ifade edildi.

ERDOĞAN: KRiZiN DAR GELiRLiLERE YANSIMAMASI iÇiN ÇALIŞIYORUZ

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD"de başlayan ve dünyaya yayılan küresel krizden her ülkenin az ya da çok etkileyeceğini vurgulayarak, krizin olası etkilerinin dar gelirli, yoksul ve ücretli kesime yansımaması için çaba harcadıklarını söyledi. EKK toplantısının açılışında konuşan Erdoğan, krizin etkilerinin daha çok işsizlik ve hane halkı gelirinde düşme olarak kendini göstereceğine işaret etti.

Erdoğan, işsizliği istedikleri oranda düşüremediklerini kabul ederken, işsizliğin artmamasının da sevindirici olduğunu söyledi. Hükümetleri döneminde istişareye önem verdiklerini ve çeşitli konularda tarafların görüş ve önerilerini almaya çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, toplantıda çalışan, tüketici ve esnafın temsilcilerini dinleyeceklerini belirtti.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*