Bedelli askerlik yeniden gündemde

Bedelli askerlik yeniden gündemde.16917
  • Giriş : 24.02.2009 / 18:10:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 12:08:43

17 Ağustos depreminin ardından çıkarılan Bedelli Askerlik yine gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bedelli askerlik çıkacak mı? Hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı "Böyle bir çalışma yok" diyor ama bedelli askerlik isteyenler de boş durmuyor.

Bedelli askerlik isteyenler 5 bin üyesi olan internet sitesi kurdu. Krizde işlerini korumak istediklerini belirten üyeler 'Bedelliye 7.500 Euro öderiz' diyor.

İşini kaybeden ya da iş bulmakta zorlananların krizi fırsata çevirmek için bir an önce vatani görevlerini yerine getirmek istemeleriyle artan askerlik başvurularından sonra bedelli askerlik isteyenler de harekete geçti. Krizde mevcut işini kaybetmek istemeyen 5 binden fazla kişi www.bedelliaskerlik2009.net (.com) adlı internet sitesinde bir araya gelerek 'bedelli askerlik' talebinde bulunuyorlar. star'ı arayan internet sitesinin üyeleri oluşumlarını anlatırken 'Binlerce genciz. Tek istediğimiz işimizi kaybetmemek. Sadece ailemize bakabilmek, istihdam sağlayabilmek, vergi verebilmek için bedelli askerlik istiyoruz' dediler.

150 BİN KİŞİ

Hükümetin çıkaracağı bedelli askerliğin bedeliyle ilgili olarak da 5-7.5 bin Euro'yu gözden çıkarabileceklerini kaydeden oluşumun üyeleri 'Burada bedel belirlenirken herkesin ödeyebileceği makul bir seviye olmalı. Bedel ne kadar düşük olursa başvuru da o kadar fazla olur' diye konuştular. En son çıkarılan bedelli askerlikte 15 bin mark ödendiğini hatırlatan oluşumun üyeleri o tarihte 71 bin kişinin bedelli askerliğe başvurduğunu, şimdi çıkması durumunda sayının 150 bini aşabileceğini kaydetti.

En az 1.6 milyar dolar

İnternet sitesinde de bedelli askerliğin ülke ekonomisine katkısına yer verildi. Bedelli askerliği isteyenlerin çarpıcı hesaplamaları şöyle: 'Bedelli askerlik için yapılan bir ekonomik çalışmada 100 bin kişi için ekonomiye kazandırdığı meblağ bu kişilerin hepsinin asgari ücret aldığı göz önüne alınarak sigortaları ve TSK'nın er/yedek subay başına harcadığı maliyet de dikkate alınarak yaklaşık 1.6 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Bu kişilerin yüksek bir kısmının kariyerli olduğu düşünüldüğünde bu miktarın 100 bin kişi için 5.4 milyar dolar olabileceği düşünülmektedir.'

Bedelli askerlikten 7,5 milyar dolar gelebilir / TARAF GAZETESİ

Dünyada pek çok ülke zorunlu askerlik uygulamasını kaldırdı. Askerliği, gönüllü olanlara profesyonel olarak yaptırıyorlar. Türkiye de artık profesyonel askerlik uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. Geçen hafta basında bunun işaretleri verildi.

Gazetelerde çıkan haberlere göre, askerî birliklerin büyük kısmı uzman çavuşlardan oluşturulacak. Zaten şu gerçek, artık aklı başında herkes tarafından kabul görüyor. İstemeyen vatandaşlara askerlik yaptırarak o ordudan verim almak mümkün değil.

Nitekim zorunlu askerlik sisteminin verimsizliğini Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de geçenlerde ortaya koydu. Kendisine Meclis'te sorulan bir soru üzerine, Türkiye'de 1 milyon tecilli, yoklama kaçağı ve bakaya olduğunu açıkladı.

Bu 1 milyon kişinin 400 bininin yoklama kaçağı olduğu ileri sürülüyor. Bazı gençler işlerini kaybedecekleri korkusuyla veya vicdani ret gibi sebeplerle askere gitmeyi istemiyorlar. Askerlik yapmama karşılığında bir bedel ödemeye hazırlar. Halen 150 bin kişinin bedelli askerlik beklediği ve bu nedenle askerliğini tecil ettirdiği söyleniyor.

Yeri gelmişken, Türkiye'de askerlikle ilgili bir raporu da hatırlatmakta fayda var. Maliye Bakanlığı, arşivinde bulunan Osmanlı Maliyesi Hakkında İngiliz Raporları'nı, Marmara Üniversitesi Maliye Bölümü'ne tercüme ettirerek 2000 yılında bir kitap halinde getirdi.

Bu raporlardan biri de, Türkiye'deki vergileme hakkında Britanya Büyükelçilik Sekreteri Barron'un 1 Aralık 1869'da hazırladığı rapor. Baron, raporunda, Türkiye'de askerlik uygulamasıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulunuyor.

“Bize göre zorunlu askerlik, köleliğin şekil değiştirmiş halidir. Özgür emeğin üstün verimliliği, sivil hayatta olduğu gibi askeriyede de geçerli olmalıdır. Bu prensibe göre kurulacak gönüllü Ordu aynı sayıdaki zorunlu orduya nazaran çok daha etkindir. Bugünkü Türk ordusu aşağı yukarı 120 bin kişilik en iyi teçhizata sahip olmasına rağmen özellikle gelişmiş silahları kullanmada eğitimsiz ve yetersizdir. 80 bin kişilik iyi seçilmiş, iyi para ödenmiş, iyi eğitilmiş savaş yeteneği haiz gönüllü bir ordunun kurulması şu anda yapılmakta olan askerlik hizmetlerine nazaran çok daha verimli ve çok daha az maliyetli olabilecektir' diyor ve şunu öneriyor:

“Devletin bu insanlara harcayacağı para, ülkenin sanayisine aktarılıp ülkeyi zenginleştirebilir. Daha küçük ve etkin orduya ulaşmak için katlanılan ek maliyet köle askerliğin ağır vergisinden azade kalan insanlar vasıtasıyla sağlanır.”

Britanya Büyükelçilik sekreteri, zorunlu askerliğin Türkiye için verimli olmadığını bundan 140 yıl önce belirtiyor. Bu raporların şimdi tekrar okunmasında fayda var.

Gelelim bedelli askerliğin günümüzdeki uygulanmasına... Eğer bedelli askerlik yasası hemen çıkarılıp, bu arada yaş sınırlaması da kaldırılırsa, 500 bin kişinin bedelli askerlikten yararlanacağı hesap ediliyor.

Şöyle düşünelim. Eğer askerlik bedeli için adam başı 15 bin dolar alınarak bu kişilerin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmesi sağlanırsa bedelli askerlikten yaklaşık 7,5 milyar dolar gelir elde edilebilir. Tabii, “bu kadar parayı kim ödeyecek” sorusu aklınıza gelebilir. Bu para ödenebilir, çünkü 2008 yılının son üç ayındaki ödemeler bilançosunun net hata ve noksan kalemi yastık altından 12,5 milyar doların çıktığını gösteriyor. Demek ki vatandaşta para var. Yaşanmakta olan dünya krizinde devletin azalan vergi gelirlerinin bir kısmı bedelli askerlik uygulaması yoluyla giderilebilir.

Bedelli askerliğin tek getirisi devlete vergi geliri ve orduda verimlilik değil. Ayrıca çevremizde küçük işletme sahibi çok sayıda genç insan var. Bunlar askere gittiklerinde 15 ay gibi bir süre işlerinden uzak kalıyorlar. Bu kadar uzun süre sahipsiz kalan işletmeleri kapanıyor. Zorunlu askerlik yüzünden Türkiye'deki işsizler ordusuna yenileri katılıyor. Hiç olmazsa bedelli askerlik bunu önleyebilir. İş sahibi olabilmiş şanslı gençlerimiz askerlik yüzünden işsiz kalmazlar ve iş hayatlarını kesintisiz sürdürürler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*