Beden diliyle 'ateşkes' yazdılar

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası Af Örgütü üyeleri, yere bedenleri ile "Ateşkes" yazdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Af Örgütü'nün İsrail ve Lübnan'da dahil 32 ülkede yaptığı ateşkes çağrısının parçası olarak yapılan eylem, basın bildirisinin ardından olaysız sona erdi.
Galatasaray Lisesi önünde toplanan ve yası simgelediği için siyah giysi giyen grup, İngilizce ''ateşkes'' yazılı pankart açtı. Daha sonra grup içinden yaklaşık 30 kişi yere yatarak Türkçe ''ateşkes'' kelimesini oluşturdu.

Gruba İstiklâl Caddesi'nden geçen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi ve cep telefonları ile yerde yatan örgüt elemanlarının fotoğraflarını çekti.

Grup adına yapılan basın açıklamasını okuyan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Kampanyalar Koordinatörü Erdem Vardar ''İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmanın gaddarca bir yıkıma ve savaş suçlarına dönüştüğüne tanık olunduğuna'' dikkat çekti.

Vardar, acil olarak ateşkes yapılmasını isteyerek, ''İsrail ve Hizbullah'ı masum insanların hayatlarına ve insan haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz. Dünyadaki diğer devletlerin Lübnan ve İsrail halklarına yardım için araya girmelerini ve bütün devletlerden bu anlamsız şiddete son verilmesi çağrımıza katılmalarını diliyoruz. Bugün basit bir mesaj vermek için bir araya geldik. Hepimizin iyiliği için ateşi kesin.'' açıklamasını yaptı.

Basın açıklamasının ardından "ateşkes" yazısını oluşturan grup elemanları yerlerine mum dikerek kaltılar. Gurup açklamanın ardından olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious