Bediüzzaman Kastamonu Yılları sergisi

Bediüzzaman Kastamonu Yılları sergisi.9551
  • Giriş : 20.03.2009 / 11:33:00

Bediüzzaman Said Nursî'nin Kastamonu Yılları sergisi 22 Mart Pazar günü Cağaloğlun'daki Rüstempaşa Medresesi'nde açılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açılış, Bediüzzaman'ın talebelerinden o günleri bizzat yaşayan Abdullah Yeğin ile Bediüzzaman'ın "Hayatım hayatınla devam edecek" dediği talebesi Mustafa Sungur ve İİKV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Fırıncı tarafından gerçekleştirilecek. Serginin kapsadığı dönem, Bediüzzaman'ın İsparta hayatıyla başlıyor ve Eskişehir ile Denizli hapislerini ve Kastamonu'daki sürgün yıllannı içine alıyor.

Sergide, o dönemin hikayesiyle beraber, o günlerden kalma eser ve belgeler yer alıyor. Bu eserler arasında, koğuştan koğuşa kibrit kutuları içinde gizlice ulaştırılan mektup ve risalelerin orijinalleri de var. Sergideki en önemli eşyalardan biri de, Bediüzzaman'ın "bin kalemli kâtip" sözüyle tarif ettiği teksir makinesi.

Serginin bir özel bölümü de hanımlara ait. Risale-i Nur hizmetinin ilk yıllarında büyük emekleri bulunan ve Risalelerde adlan geçen bu hanımlarla ilgili belge ve hatıralar, "Nur Hizmetinin Anneleri" başlıklı bölüm de yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*