Bedrettin Dalan'dan AKP'ye cevap geldi

Bedrettin Dalan'dan AKP'ye cevap geldi.10306
  • Giriş : 10.01.2009 / 08:40:00
  • Güncelleme : 10.01.2009 / 00:06:33

Bedrettin Dalan sert konuştu: Burs verilen öğrencileri açıklamak onur kırıcıdır. Silah ve mermilerimi devlet verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında sahibi olduğu Yeditepe Üniversitesi'nde ve Acıbadem İstek Vakfı Okulu'nda araştırma yapılan ve örgütün finansörü olduğu iddia edilen Bedrettin Dalan, sert tepki gösterdi. Dalan, burs verdiği öğrencilerin de incelemeye alındığı ve "Ergenekon terör örgütü" ile bağlantısı olduğu iddialarını da yalanladı.

Tüm bu iddialarla ilgili Habertürk'e konuşan Bedrettin Dalan, şunları söyledi: "Lise ve üniversite öğrencileri dahil toplam 7 bin öğrenciye burs verdim. Burs verdiğim kişiler arasında devletin yeteri kadar maaş veremediği memurlar, öğretim görevlileri, subay çocukları, emniyet teşkilatında görev yapan görevlilerin çocukları, yargı mensupları ve yetim çocuklar da var. Babası hapse konulmuş olanların çocukları da var. Babası kaçakçılıktan tutuklandığı için o çocuğu okuldan mı atmam gerekiyordu. Ya da o babanın çocuğuna burs verdiğim için ben de mi kaçakçı oluyorum. Bu kişilerin ailesinin kim olduğunu suç dosyalarını araştırmak gibi bir zorunluluğum olduğunu da düşünmüyorum."

Birilerinin kasıtlı olarak "hayırseverlik" adı altında verdiği bursları karalamasını
anlamsız olduğunu vurgulayan Dalan, "Geçen yıl Maliye Bakanlığı ihtiyaç sahibi öğrencilere verdiğim bursların sınırı aşması nedeniyle yaklaşık 70 milyon TL ceza kesti. Yüzde doksanını sildiler. Geriye kalan yüzde 10'unu ödememezi istediler. Maliye Bakanlığı yetkilileri yüzde on indirim yaptı. Yanılmıyorsam 7 milyon TL'sini ödedik. Onlara teşekkür ederim. Bu nedenle bu sene istediğim oranda burs veremedim. Çok sayıda kişi küstü. Ancak şimdiye kadar neden burs veremediğimi kimseye anlatamamıştım. Artık çileden çıkardıkları için açıklıyorum. Kesilen bu cezalar nedeniyle, bu yıl mecburen burs oranını da düşürmek zorunda kaldık. Burs verdiğim öğrencileri şimdiye kadar açıklamadım. Kendime reklam malzemesi yapmadım. O çocukları deşifre etmek insan haklarına aykırılık oluşturur.Başkaları da bunları kullanmasın."

Kasasında bulunan silahlarla igili de konuşan Bedreddin Dalan, "Kasamda yanılmıyorsam 4 adet silah vardı. Bu silahlardan iki tanesi belediye başkanlığı yaptığım dönemde resmi olarak verilmişti. Diğer iki tanesi de öncekiler gibi ruhsatlıdır. Devlet her silah başına yılda 250 mermi verir. Hiç kullanmadığım için toplam iki bin adet mermi olmuş olabilir. Yoksa benim silahla işim olmaz" dedi.

Bedrettin Dalan, dönemin komutanlarından Hurşit Tolon'un, bir medya mensubunun, bir televizyon kanalında haber spikeri olarak görev yapmasını engellemek için kendisini aracı kıldığı iddialarını ise "Çok dostum vardır. Sayın Tolon benden yardım istemiş olabilir. Diyelim ki böyle bir talebi olmuş olabilir, bunun Ergenekon soruşturmasıyla nasıl bir ilgisi olabilir. Çok komik iddialar bunlar" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*