Behçet hastalığı sinsice gelir!

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Sık sık tekrar eden ağız yaraları behçet hastalığı belirtisi olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aftların 10-15 gün içinde kendi kendine iyileştiğini ifade eden Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun, sık sık tekrarlayan yaraların mutlaka uzman doktora gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Tıp camiasında ‘aft’ adı verilen ağız ve dil yaraları yutak bölgesinde en sık görülen sağlık şikayetleri arasında yer alıyor. Özellikle yanakların iç bölgelerinde, dil ve dudakların altında çıkan aftlar, acıdığı için günlerce yemek yemeyi zorlaştırıyor. Genellikle stresten veya ağız içindeki tahrişten kaynaklanan yaralar, yaklaşık bir haftada kendi kendine iyileşiyor. Ancak uzmanlar, sık sık tekrarlayan ve boyutu 1 cm’ye yakın aftların, behçet hastalığının habercisi olabileceği uyarısında bulunuyor.

Sema Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun, aftı, ağızda ortaya çıkan ‘minik ülserler’ olarak tanımlıyor. Bu yaraların, çıkacağı bölgede bir iki gün öncesinden kaşıntı ve kızarıklık belirtisi verdiğini söyleyen Coşkun, “Daha sonra da ortası beyaz, etrafı kırmızı, 2-3 milim çapında hafif çukur bir yara haline gelir. Küçük bir krater görünümündeki yara çok acı verir.” dedi. Aftların genellikle uçuklarla karıştırıldığını hatırlatan Coşkun, virüs ya da herhangi bir enfeksiyon kaynaklı olmaması nedeniyle uçuktan ayrıldığını kaydetti.

Aft oluşumunda genellikle stres ve ağız içinde meydana gelen tahrişlerin sorumlu olduğuna dikkat çeten Mehmet Coşkun, “İş stresi ve kadınlardaki âdet öncesi gerilim aft oluşumunun temel sebepleri arasında. Öte yandan portakal, sirke, turşu gibi asitli yiyeceklerle, aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar da ağız mukozasını tahriş ederek yaralara neden oluyor.” diye konuştu. Ayrıca diş macunlarındaki bazı kimyasal maddelerle sert diş fırçalarının ve vitamin eksikliğinin de ağız tahrişini artırarak aftlara yol açtığını kaydetti.

Aftların genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan 10-15 gün içinde kendi kendine iyileştiğini ifade eden Coşkun, sık sık tekrarlayan yaraların ise mutlaka uzman doktora gösterilmesi gerektiğini anlattı. Bazı tehlikeli hastalıkların ağız yaralarıyla belirti verdiğini aktararak, “Bunlardan en tehlikelisi ise Behçet hastalığı. Eğer ağızda sık sık yara çıkıyorsa, boğazınızda şişlik meydana geliyorsa ve yaraların boyutu 1 cm’ye yakınsa dikkat etmek gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de sıkça görülen behçet hastalığı, birden fazla organı ilgilendiren ve tedavisi olmayan bir rahatsızlık. Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmeyen hastalık ilerlediğinde körlük, felç, menenjit, bunama, damar iltihapları ve ölümcül beyin kanamalarına sebep oluyor. Ancak erken teşhis edildiğinde ilaçlarla kontrol altında tutulabiliyor. Behçet hastalığının belirtileri ise şöyle: Ağızda tekrarlayan aftlar, cinsel organlar ve çevresinde yaralar, gözde, damarlarda ve eklemlerde iltihaplanma ve kanda aşırı pıhtılaşma.

Aft acısını azaltmak için ne yapılmalı?/b>

Aftlar, özellikle yemek yerken ağızda aşırı acı ve ağrıya sebep oluyor. Uzmanlar, acı hissini azaltmak için şu önerilerde bulunuyor: “Ağzınızda yara varken çok sıcak, asitli ve tahriş edici gıdalardan kaçının. Oksijenli suya batırılmış pamuk ya da gazlı bezle yarayı temizleyebilirsiniz. Ayrıca yara bölgesine su ve karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem sürebilirsiniz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious