Bekar ol zayıf kal

  • Giriş : 24.10.2007 / 13:12:00

Bekar olmanın ya da sakız çiğnemenin, kilo almayı engellemeye yardımcı olabileceği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin New Orleans kentinde 1800 araştırmacı, doktor ve diyetisyeni bir araya getiren, aşırı kiloyla mücadele etme yöntemlerinin araştırıldığı konferansta sunulan bir araştırma, evlilerin kilo alma riskinin bekarlara göre daha fazla olduğunu gösterdi.

Chapel Hill Üniversitesinde yapılan, 5 yıl boyunca yaklaşık 8 bin genç Amerikalının incelendiği araştırma, yaş ilerledikçe herkesin kilo aldığını, ancak evlenince kilo almanın arttığını ortaya koydu.

Bekarken genellikle kadınların 7, erkeklerin 11 kilo aldığının belirtildiği araştırmada, evlenince erkeklerin 13,5, kadınlarınsa 11 kilo aldığını ortaya koydu.

Kilo almanın nedeninin "aşk ilişkisi mi, aynı evi veya ortamı paylaşmak mı" olduğu sorusuna cevap arayan araştırmacılardan Nathalie The, "Bunun birçok nedeni var... Çocuklar da olunca fiziksel aktivite için zaman azalıyor" dedi.

Sakız çiğnemek açlığı bastırır mı?

Glasgow Caledonian Üniversitesinden İskoç bilim adamı Marion Hetherington ise sakız çiğneminin açlığı bastırıp bastırmadığı sorusuna yanıt aradı.

Hetherington'ın yaptığı araştırmada, yemek hazırlarken ya da yemekten sonra sakız çiğneyen 60 kişinin açlık hissi ve yeme isteğinin sakız çiğnemeyenlere göre azaldığı görüldü.

Park Üniversitesinden Julie Flood ve Barbara Rolls da meyve yemenin kilo alımı ya da kaybına etkilerini araştırdı.

Araştırmaya katılan 60 kadar kişiye aynı kaloriyi içeren (152 kalori), farklı şekillerde (dilimlenmiş, komposto ya da meyva suyu halinde) elma verdikten sonra yemek yemelerini isteyen bilim adamları, daha önce dilimlenmiş elma yiyenlerin yemeklerini bitirmediğini gördü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious