Bekarlar daha çok ilaç içiyor

Bekarlar daha çok ilaç içiyor .19852
  • Giriş : 05.11.2007 / 15:46:00

Yapılan bir araştırmaya göre bekarların ve ev hanımlarının daha çok ilaca başvurduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yapılan bir araştırmaya göre bekarlar evlilere göre daha çok ilaç kullanıyor, bir iki çocuğu olanların yüzde 49'u ise 2 ile 4 arasında farklı ilaçlar içiyor.

ÇALIŞANLARDA DURUM NASIL?
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler Araştırma Merkezi Müdürü Yeşim Gökçekutsal özellikle yaşlılarda çoklu ilaç kullanımının tedaviyi karmaşık hale getirdiğini belirtirken, 2-4 adet ilaç kullanımında ilk sırayı Ankara'nın, 5 ve üzerinde ilaç kullanımında ise Zonguldak'ın aldığını açıkladı. Prof. Dr. Gökçekutsal, Türkiye'de 12 farklı şehirde 65 yaş ve üzerindeki 1433 yaşlı ile görüşülerek çoklu ilaç kullanımının araştırıldığı bir çalışmada bu üniversitelerin tıp fakültesi hastane polikliniklerine farklı yakınmalarla belirli dönemlerde başvuran yaşlı hastalar ile doktorlar tarafından yüz-yüze görüşmeler yapıldığını aktardı.

EMEKLİLER VE EVHANIMLARINDA DA İLAÇ KULLANIMI YAYGIN
Araştırmadan çıkan bir başka sonuca göre de çalışanların yüzde 57.6'sı, emeklilerin yüzde 40.2'si ve ev hanımlarının yüzde 49.9'unun 2 ile 4 arasında farklı ilaçlar kullanıyor. Ayrıca tavsiye ile ilaç kullanımının da ülkemizde oldukça yaygın olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious