Bekarlar daha erken ölüyor

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Bekarların evlenen ya da evlendikten sonra boşanan kişilere nazaran genç yaşta ölme riski ile daha fazla karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1989 yılında araştırmaya konu olan kişilerden neredeyse yarısı evliyken 10'da bir duldu. Sekizde biri boşanmışken yüzde 3 eşinden ayrılmıştı. Geri kalanların yüzde 5'i birileri ile beraber yaşarken 5'te biri bekardı.

1997 yılına gelindiğinde yaşlılık ve sağlığın bozulması ölümlerde ana etmen olarak görülürken evlilik ile uzun yaşam arasında güçlü bir ilinti olduğu da ortaya çıktı. Yaşlılık ve sağlık durumu hesaba katılmadığında araştırmaya konu olan yıllar arasında dulların evlilere göre ölüm oranının yüzde 40 daha fazla olduğu belirlendi. Boşanmış ya da partnerinden ayrılmış kişilerde ölüm riski yüzde 27 daha fazla artarken bekarlarda bu oranın yüzde 58'e yükseldiği ortaya çıktı. 19 ila 44 yaşları arasındaki bekarların genç yaşta ölme riskinin evlilere göre iki kat daha fazla olduğu da belirlendi.

İngiltere Tıp Birliği Epidemiyoloji ve Sağlık Dergisi'nde yayınlanan araştırma bekarların ilerleyen yaşlarda toplumdan kopma ve akrabalarından destek alamama ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious