Bekarlar daha sağlıklı

  • Giriş : 22.08.2007 / 12:52:00

"Bekarlık sultanlıktır" deyimini doğrulayan bir araştırma ortaya atıldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bekar ve geç yaşta anne olan kadınlar, evli ve erken yaşta çocuk sahibi olanlardan daha sağlıklı.
Kadınların çocuk ve aile tercihleri, ilerideki sağlık durumlarını etkiliyor. İngiliz araştırmacılar yaptıkları çeşitli çalışmalar sonucunda bekar kadınların evlilerden, geç yaşta anne olanların erken yaşta anne olanlardan daha sağlıklı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki uzman Prof. Emily Grundy, 'İlişki ve ebeveynlik tarihlerimizin, yaşamımızın daha sonraki safhalarında sağlığımız üzerinde önemli etkisi olduğunu saptadık' açıklamasını yaptı.

HAZIR HİSSETMEDEN ANNE OLMAYIN

İngiltere'de yapılan araştırma 1911 ve sonrasında doğmuş kadınlar üzerinde yapıldı. Araştırma, ileri yaşlarda sağlık durumunun zayıflığının, çok genç yaşlarda yapılan doğumlar, 5-6 çocuktan oluşan büyük bir aileye sahip olmak ve 18 aydan daha az ara verilerek yapılan doğumlarla yakından bağlantısı olduğunu gösterdi.
Bu yaş grubundaki kadınlarla yapılan araştırmada geç yaşlarda anne olanların ileri yaşlarındaki sağlıklarının daha iyi olduğu saptandı. Grundy, bunun sebebini, 'muhtemelen bu insanların hazır olduklarını hissetmeden ve sağlıklarının çocuk bakmaya uygun olduğundan emin olmadan bebek yapmaya karar vermemelerine' bağladı ve hazır hissetmeden anne olmanın kadınlar üzerinde büyük bir stres kaynağı olabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu.

KISA ARALIKLARLA DOĞUM YAPMAK DOĞRU DEĞİL

Kısa aralıklarla çocuk sahibi olmasının olumsuz etkisinin ise bunun yarattığı psikolojik stres kaynaklı olabileceği belirtildi. Grundy, bu bulgunun kendileri için özellikle önem taşıdığını çünkü kısa aralıklarla doğumun ileride sağlığa etkisinin gelişmiş bir ülkede ilk kez araştırıldığını ve araştırmanın sonuçları açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

EVLİLER DAHA ÇOK ŞİKAYET EDİYOR

Aynı araştırmada, kadınlardan sağlık durumlarını değerlendirmeleri de istendi. Anket yolu ile yapılan çalışmada evli kadınların bekarlara oranla sağlıklarından daha çok şikayet ettikleri ortaya çıktı. Ayrıca evli kadınların sağlıklarını bekar olanlara göre daha çok ihmal ettiği, aile bireylerinin sağlık sorunlarını daha ön planda tuttuğu da belirlendi. Bekarların ise spordan, beslenme alışkanlıklarına kadar her konuda evlilere göre daha dikkatli ve ilgili oldukları da belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious