Bekarlar evlat edinemeyecekler

Bekarlar evlat edinemeyecekler.11488
  • Giriş : 09.07.2009 / 18:46:00

Anayasa Mahkemesi, Türk Medeni Kanunu'nun ''eşlerin, ancak birlikte evlat edinebileceklerini, evli olmayanların evlat edinemeyeceklerini'' öngören hükmünün iptal istemini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Köyceğiz Asliye Hukuk (Aile) Mahkemesi, baktığı bir davda, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun ''birlikte evlat edinme'' başlıklı 306. ve ''tek başına evlat edinme'' başlıklı 307. maddesinin ikinci fıkrasının iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yüksek Mahkeme, bugünkü toplantıda, söz konusu hükümleri Anayasa'ya aykırı bulmadı ve iptal istemini reddetti.

Kanunun iptali istenen 306. maddesi, eşlerin, ancak birlikte evlat edinebileceklerini, evli olmayanların birlikte evlat edinemeyeceklerini öngörüyor. Eşlerin en az 5 yıldan beri evli olmaları veya 30 yaşını doldurmuş bulunmaları şartını da getiren madde, ''Eşlerden biri, en az 2 yıldan beri evli olmaları veya kendisinin 30 yaşını doldurmuş bulunması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlat edinebilir'' hükmünü içeriyor.

Kanunun iptali istenen 307. maddesinin 2. fıkrası ise ''Otuz yaşını doldurmuş olan eş, diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu veya iki yılı aşkın süreden beri nerede olduğunun bilinmemesi ya da mahkeme kararıyla iki yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlat edinmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi halinde, tek başına evlat edinebilir'' şartını getiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*