Bekarlara ve öğrencilere özel ekmek

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Ramazan ayında ekmek israfının önlemek isteyen fırıncılar; öğrenciler, bekarlar ve yalnız yaşayanlar için düşük gramajlı ekmek üretecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honca serbest piyasa koşullarında herkesin istediği boyutta ekmek ürettiğini söyledi. Honca, ekmeğin standart ağırlığının 200 gram olması gerektiğini belirterek bazı fırınların ise müşterinin isteği doğrultusunda üretim yaptığını söyledi. İlginç uygulamalar ile değişik boyutlarda pide yapıldığını hatırlatan Honca, Konyalı fırıncıların Ramazan ayına özgü farklı şekillerde ve büyüklüklerde ekmek üreteceğini söyledi. Honca, diğer aylardan farklı olarak bu yıl 22 çeşit ekmek ve pide üreteceklerini dile getirdi.

Ramazan ayında ekmek israfının çokca yaşandığını belirten Honca, aile yapılarına göre değişik gramajlarda ekmek üretmeyi düşündüklerini belirtti. Honca, "Kalabalık aileler daha büyük gramajlı ekmek tercih ediyor. Ancak buna karşın evde yanlız yaşayan insanlar ve öğrencilerin daha az ekmek ihtiyacı oluyor. Büyük ve kalabalık aileler için büyük ekmekler üretirken, israfın önüne geçmek amacıyla küçük aileler için 150 gram olarak ekmek ve pide üreteceğiz." dedi.

Ekmek fiyatının işçilik maliyetinden dolayı düşük olmayacağını kaydeden Honca, "Küçük ekmekte işçilik fazla olduğu için fiyatı çok fazla aşağıya çekemiyoruz. 150 gram olarak üreteceğimiz küçük pide ve ekmeğin fiyatı 25 YKr olacak. Küçük ekmek uygulaması ihtiyaca göre tüketimi kolaylaştıracağı için israfın önlenmesine katkı sağlayacağını planlıyoruz. Küçük ekmeklere Ramazan ayında büyük bir talep gelmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Fırın sayısının artmasıyla ekmek fiyatları arasında rekabet yaşandığını, fiyatlardaki farklılıkların kalitesiz ekmek üretimine neden olduğunu söyleyen Honca, "Ekmeğin belirli bir nitelikte üretilmesi gerekiyor. Bazı fırınlar kalite şartlarına uymadığını, tespit ediyoruz. Maliyeti kurtarmak için ucuz sattıkları ekmeklerde kalitesiz un kullanıyorlar. İşçiliğe özenilmiyor. Bu tür uygulamalarda da denetimlerimizi artıracağız. Standartların dışına çıkan fırıncılar tespit edilerek gerekli işlem yapılacaktır." şeklinde konuştu.

Honca, Ramazan öncesi, mahalle muhtarlarından muhtaç insanlarını tespit etmelerini istediklerini belirterek, ihtiyaç sahibi vatandaşlaraın evlerine en yakın fırından Ramazan boyunca ücretsiz ekmek alabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious