Bekaroğlu: AK Parti'ye kapatma süreci Baykal'ı da götürecek

Bekaroğlu: AK Parti'ye kapatma süreci Baykal'ı da götürecek.6955
  • Giriş : 03.04.2008 / 11:58:00

Kapatılan Fazilet Partisi’nin eski milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Türkiye’de siyasetin önü tıkandığı için AKP’ye kapatma davası açıldığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Siyasetin önünü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın tıkadığı iddiasında bulunan Bekaroğlu, “AKP’yi tasfiye etmek isteyen güçler AKP’ye alternatif arıyorlar. Türkiye’de AKP’nin karşısında bir alternatif olmasını engelleyen ise Baykal ve ekibidir. Bu tasfiye süreci Baykal’ı da bir daha gelmemek üzere götürecek" dedi.

Bekaroğlu, AKP’nin 6 yıllık iktidarında Kemal Derviş’in bıraktığı politikaları devam ettirdiğini belirtti. 6 yıllık süre içinde AKP’nin bir iktidar boşluğu bırakmadığını, siyasette yaşanan boşluğun AKP’nin karşısına çıkacak bir muhalefet olmamasından kaynaklandığını savunan Bekaroğlu, CHP’nin 22 Temmuz seçimlerinden önce muhalefet yapmadığını dile getirdi. Bekaroğlu, “Muhalefeti bir takım kurumlar yaptı. Cumhurbaşkanı Sezer yaptı, asker yaptı" dedi.

“ERDOĞAN 5 YIL SONRA DÖNEBİLİR AMA BAYKAL DÖNEMEZ"

Halen AKP’nin karşısına çıkacak bir muhalefetin olmadığını ifade eden Bekaroğlu şöyle konuştu:

“Şu anda AKP’ye müdahale ettiler. AKP parçalansa bile yapılacak seçimlerde yine kurulacak yeni parti yine birinci çıkacak. Ya da yanında bir tane sağ partiyle koalisyon yapacak. AKP’yi tasfiye etmek isteyen güçler AKP’ye bir alternatif arıyor. Türkiye’de AKP’nin karşısında bir alternatif olmasını engelleyen ise Baykal ve ekibidir. Bu tasfiye süreci Baykal’ı da bir daha gelmemek üzere götürecek. Yıllardır sağ iktidarlarla yönetilen Türkiye’de bir sol alternatif gerekiyor. Ancak Baykal’la solun Türkiye’de bir alternatif oluşturması mümkün değil. Bunun için Baykal gidecek. Belki bu kongrede seçimleri kazanabilir ama en kısa sürede Türkiye siyasetinden tasfiye olacak. Belki Tayyip Erdoğan’ın 5 sene sonra geri dönme şansı var ama Baykal’ın yok."

“NORMALLEŞME İÇİN SOL PARTİ GEREK"

Bekaroğlu, Türkiye’de siyasetin normalleşmesi için evrensel normlar içinde, evrensel sol değerlerin içini dolduracak, muhafazakar değerlerle kavgası olmayan bir sol partinin gerektiğini söyledi. Bekaroğlu, “İktidara gelir mi gelmez mi bilmiyorum ama böyle bir parti siyaseti normalleştirecek ve kolaylaştıracak. İslami, merkez ve milliyetçi çizgiden gelen sağ partileri de hizaya sokacak ve onları da normalleştirecek olan böyle bir partidir. Türkiye’de böyle bir şey yok şu anda" dedi.

“TAYYİP’İ YASAKLAYACAĞIZ BU İŞİ BİTİRECEĞİZ DİYORLA"-

Bundan sonra yaşanabilecek siyasi gelişmeleri de değerlendiren Bekaroğlu, şöyle dedi:

“Neler olabileceğini anlamak için Refah ve Fazilet Partileri’ne bakmak lazım. AKP diye bir parti yok, Tayyip Erdoğan var. Nitekim ‘Tayyip Erdoğan’ı yasaklayacağız bu işi bitireceğiz’ diyorlar. Parti içinde Erdoğan’ın dışında bir lider görünmüyor. Bizim bu bildiğimizi AKP’yi tasfiye etmek isteyenler de biliyor zaten. Kapatmanın ardından çeşitli seçenekler çıkar ve öyle ya da böyle 100’e yakın bir milletvekili sağa sola gider. Önemli olan ana gövdenin tutulup tutulmaması. AKP’nin teşkilatı TBMM grubundan daha kararlı da olsa bu konuda her gün, ‘kapandık’ ya da ‘kapanamadık’ söylemi zaafiyeti artırır ve şimdiden başlayan kaosu derinleştirir. Ondan sonra da taşlar yerli yerine oturur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious