Bekir Bozdağ, Sırrı Sakık'a fena çattı

Bekir Bozdağ, Sırrı Sakık'a fena çattı.9408
  • Giriş : 17.12.2008 / 15:51:00
  • Güncelleme : 17.12.2008 / 15:55:06

'Kimsenin, Kürt kökenli vatandaşlarımızın oylarını cebinde görme, onları, kendilerinin tapulu malı gibi görme hakkı ve haddi yoktur'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, bir partinin, ''Şunları temsil ediyoruz' demesinin, Anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek, ''Kimsenin, Kürt kökenli vatandaşlarımızın oylarını cebinde görme, onları, kendilerinin tapulu malı gibi görme hakkı ve haddi yoktur'' dedi.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, RTÜK, Anayasa Mahkemesi ve Sayıştayın 2009 bütçeleri üzerinde TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde parti grubu adına söz aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün Genel Kurulda yaptığı konuşmayı eleştiren Sakık, görüşmelerin ''Savaş bütçesi edasıyla'' başladığını, bu dil ve üslubun kimseye yararının olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır ve Bağdat'a gideceği yönündeki haberlerin, kendilerini umutlandırdığını dile getiren Sakık, ancak daha sonra bu gezilerin sağlık nedeniyle ertelendiğini belirtti. Sakık, sağlık nedenlerinin, ''bahane'' olduğunu öne sürdü.

Sakık, Gül'ün Cumhurbaşkanlığı Köşkü yerine neden Dışişleri Konutunda kaldığını sorarak, ''Cumhurbaşkanlığı Köşkünü, Anayasa Mahkemesini, Parlamentoyu korku kuşatıyorsa, insanlar nefes alamaz. Korkunun egemen olduğu yerde siyaset dizayn edilemez'' diye konuştu.

-YILMAZ GÜNEY, NAZIM HİKMET, AHMET KAYA FOTOĞRAFLARI-

''Sizin çocuklarınız ABD'de, Avrupa'da okudu. ABD'de okuyacak hiçbir Anadolu çocuğu yok. Bizim çocuklarımız, Türkü ile Kürdü ile bu anlamsız kavgada yaşamını yitiriyor. Biz bunun bitmesini istiyoruz'' diyen Sakık, fotoğraflarını gösterdiği Nazım Hikmet, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in, ''sürgünde öldüğünü'' söyledi.

Sakık'ın, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın 13 kurşunla öldürüldüğünü ifade etmesi üzerine AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, ''Bizim çocuklarımız devlete taş atmıyor'' dedi. Sakık, ''Kendi çocuklarınızın yerine koysanız, böyle laf atmazsınız. Bu çocuklara ikinci, üçüncü sınıf muamelesi yaparsanız, kafanıza pabuç da yersiniz. Dağlara çıkıyorlarsa, sizin ret ve inkar politikanız nedeniyle çıkıyorlar. Hiç kimse, ölümün kucağında yaşamak istemez. O çocuklar insan değil mi, hiç empati yapıyor musunuz?'' diye sordu.
TRT'nin Kürtçe yayın çalışmasını da eleştiren Sakık, ''Televizyon için sabıkasız Kürt aranıyormuş. Sabıkasız Kürdün, Kürtlük ile alakası yok ki...'' dedi.

-''KİMLİK SİYASETİ YAPILAMAZ''-

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, burada kimlik siyaseti yapılamayacağını dile getirdi.

Bozdağ, Mecliste bulunan herkesin 70 milyonu temsil ettiğini, kimsenin, ''Falan ırkı, grubu temsil ediyorum'' diyemeyeceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz Türk milletinin temsilcisiyiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, herkesi birleştiren üst kimlik... Altında farklı kimlikler olabilir. Burada, bu birlik ve bütünlüğü oluşturan yapıyı temsil ediyoruz. Bir parti, (şunları temsil ediyoruz) derse, Anayasaya aykırı davranmış olur. Oyların dağılımına baktığınızda, Kürt kökenli vatandaşların en fazla oy verdiği parti AK Parti'dir, CHP'ye, MHP'ye, bütün partilere oy veriyor. Kimsenin, kendisini, bu kardeşlerimizin oylarını cebinde görme, onları, kendilerinin tapulu malı gibi görme hakkı da haddi de yoktur.''

Görüşmelerin ardından, birleşime 1 saat ara verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*