'Beklenen depremin yeri Marmara'

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Türkiye'de beklenen depremin yerinin Marmara Bölgesi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya İnşaat Mühendisleri Odası'nca Antalya'da düzenlenen seminere katılan Prof. Dr. Gülay Altay, Marmara Bölgesi'nde 100 ayrı noktada erken uyarı ve acil uyarı merkezlerinin oluşturulduğunu ve hareketlerin izlendiğini bildirdi. Elde edilen verilerin İstanbul Valiliği ile paylaşıldığını kaydeden Prof. Dr. Altay, 10 ayrı erken uyarı merkezinde yapılacak çalışmalarla olası depremin 3-12 saniye öncesinde tespit edilebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Gülay Altay, 2007 yılından itibaren uygulamaya konulacak deprem Yönetmeliği'ndeki Çelik Yapı Tasarımı ve Değişiklikler ile ilgili olarak da katılımcılara teknik bilgiler verdi.

Seminerin ikinci konuşmacısı olan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ulusal deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Türkiye'de meydana gelen depremleri anlattı. Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu ve herkesin depreme hazırlıklı olması gerektiğini ifade eden Dr. Kalafat, 'Türkiye'de her zaman 5-6 büyüklüğünde deprem olabilmesi çok doğal. Depreme karşı bilinçli olmalı ve binalarda deprem yönetmeliği uygulanmalıdır' diye konuştu.

Kıbrıs-Antalya körfezinde depremler yaşanabileceğini de vurgulayan Dr. Kalafat, Antalya'nın da denizde olabilecek bu depremlerden etkilenebileceğini kaydetti. Dr. Doğan Kalafat, seminer sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Beklenen Marmara depremiyle ilgili sorulan sorulara, 'Depremin ne zaman olacağını kimse bilemez. Bu iş astrologlarla, medyumlarla olmaz. Konu tamamen bilimsel' şeklinde cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious