Beklenen 'felaket' gerçekleşti

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

KESK'e bağlı YAPI-YOL SEN'in ''ücret artışı, fiili hizmet zammı ve otoyollarla köprülerin ücretsiz olması'' talepleriyle otoyol gişelerinde iş yavaşlatma eylemi başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eylem nedeniyle Çamlıca gişelerinde uzun araç kuyruklarının oluşmasıyla trafik felç oldu. Gişelerde pankart açarak trafiği durduran eylemcilere, bazı araç sürücüleri destek verirken bazıları da trafiğin kapatılmasına tepki gösterdi. Saat 13.00'da başlayan eylem saat 14.00'te de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde başladı. İş yavaşlatma eylemleri akşam 19:00'a kadar devam edecek.

Otoyollardaki iş yavaşlatma eylemi nedeniyle KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve KESK'e bağlı Yapı Yol _ Sendikası Genel Başkanı Bedri Tekin'in de aralarında bulunduğu bir gurup Ümraniye Çamlıca gişelerinde eylem yaptı. Yaptıkları eylemle ilgili basın açıklaması yapan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, iş yavaşlatma gerekçelerini, ücret artışı ve kamu hizmetlerinin nitelikli verilmesi şeklinde açıkladı. İnsanca yaşama ücreti, iş güvencesi, toplu sözleşme hakkı ve nitelikli kamu hizmeti istediklerini belerten Tombul, "Başta Ankara, İzmir ve İstanbul olmak üzere bütün Türkiye'de alanlara çıkacağız.. Yarın bütün vatandaşlarımız sıkıntı çekecek. Ama 364 gün hizmetin aksamaması için vatandaşlarımızın bunu anlayışla karşılamalarını istiyoruz.'' diye konuştu.

Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Bedri Tekin de 14 Eylül 2006 tarihinde köprü ve otoyol gişelerinde iş yavaşlatma eylemi yaptıklarını ve o gün Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gişelerinde yaptıkları görüşmenin ardından eylemi erken bitirdiklerini hatırlattı. Tekin, bu görüşme üzerine hükümete taleplerinin gerçekleşmesi için Aralık ayına kadar süre verdiklerini ancak bir gelişme olmaması üzerine bugün yeniden eylem yaptıklarını, yarın da KESK'in iş bırakma eylemine katılacaklarını, köprü ve otoyol gişelerinde iş yavaşlatma eylemi yapacaklarını bildirdi.

Açıklamanın ardından Yapı-Yol Sen üyeleri, sloganlar atarak gişelerin önünde pankart açtı. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise gişe çalışanlarını görevleri başında ziyaret etti. Bu sırada gişelerden geçmeyi bekleyen bazı araç sürücüleri korna çalarak destek oldu. Ancak eylem nedeniyle trafikte takılan çok sayıda araç sahibi göstericilere tepki gösterdi.

FSM KÖPRÜSÜ'NDE İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ

KESK'e bağlı Yapı-Yol Sen'in otoyol gişelerinde başlattığı iş yavaşlatma eylemi ve bağlı birimlerindeki iş bırakma eylemi sürüyor.

Fatih Sultan Mehmet (FSM) köprüsü gişelerindeki iş yavaşlatma eylemi de saat 14.30'da başladı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki iş yavaşlatma eyleminin başlaması nedeniyle Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü köprü Başmühendisliği binası önünde basın açıklaması yapan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Yapı-Yol Sen üyelerinin çalıştığı iş yerlerindeki sorunların çözülmesini istediklerini belirterek, bu sorunların, üyelerin kamu çalışanı olmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Tombul, kamu çalışanlarının toplu sözleşme yapmalarının önünde yasal engel olmadığını anlatarak, bunun siyasi düşünceden kaynaklandığını savundu.

KESK'in, yarın tüm Türkiye'de düzenleyeceği iş bırakma eylemine değinen Tombul, posta, sağlık, eğitim, ulaşım başta olmak üzere tüm üye iş yerlerinde iş bırakma eylemi gerçekleştirileceğini, sadece hastanelerin acil servislerinde hizmet verileceğini bildirdi.

Tombul, acil servislerdeki personelin güçlendirileceğini, poliklinik hizmetlerinin verilmeyeceğini, acil olmayan ameliyatların da yapılmayacağını ifade etti.

İsmail Hakkı Tombul, yarın saat 13.00'de İstanbul Saraçhane'de, 12.30'da Ankara Kızılay'da, 12.00'de de İzmir Konak başta olmak üzere alanlarda toplanacaklarını belirterek, ''Biz hesap sorma sorumluluğumuzu başka yerlere bırakmıyoruz. Biz örgütlü, örgütsüz tüm kesimleri alanlarda bizimle beraber sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz'' dedi.

ŞAKA YAPMIYORUZ

Yapı-Yol Sendikası Genel Başkanı Bedri Tekin de, 14 Eylül 2006 tarihinde yaptıkları eylemle birlikte Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın çalışanlarının durumunun düzeltilmesi için yasa teklifi hazırlayıp Başbakanlığa gönderdiğini ama henüz kendilerini tatmin edici bir gelişme olmadığını ileri sürdü. Tekin, ''Kararlılığımızı, şaka yapmadığımızı göstermek için buradayız. İnsanca yaşanacak ücret, otoyollarda çalışan arkadaşlarımıza sağlıklı iş koşulları sağlanması ve hizmet zammı için buradayız'' diye konuştu.

Eylemlerin yarın da süreceğini hatırlatan Tekin, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda çalışan bir memurun 650-700 YTL maaş aldığını belirterek, ''Biz bunu kabul etmiyoruz. İnsanca ücret sağlanana kadar mücadelemiz sürecek'' dedi.

Gişelerde 8-10 saat değil, bir saat bile çalışmanın sağlıklı olmadığını ileri süren Tekin, ''Bugün ve yarınki eylemlerimiz, İstanbul trafiğini daha da zora sokacak. İstanbul'daki trafik keşmekeşinin nedeni biz değiliz. İstanbul'da trafik sorununun çözümü için bir toplantı yapıldı. O toplantıda komik şeyler söylendi. Belirli saatlerde otoyollarda 4 kat ücret alınması önerildi. Kaç para yaparsan yap, vatandaş buradan geçecek. Çözüm değil'' diye konuştu.

Tekin, köprü geçişinin OGS ve KGS'ye dönüştürülmesinin Boğaziçi Köprüsü'nde yapılan uygulamayla çözüm olmadığının görüldüğünü savunarak, trafik çözümü için toplu ulaşım altyapısının geliştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Bedri Tekin, İstanbul'a yeni köprüler yapılmasının da çözüm olmayacağını savunarak, ''Eğer köprüler çözüm olursa, 5. ve 6. köprünün yapılması gerekir'' dedi.

Açıklamaların ardından grup, çeşitli sloganlar attı.

İş yavaşlatma eylemi yarın da otoyol gişelerinde sürecek. Eylem, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde ise yine saat 14.30'da başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious