Beklenen filmi “Kelebek” vizyonda!

Beklenen filmi “Kelebek” vizyonda!.43788
  • Giriş : 01.05.2009 / 23:27:00
  • Güncelleme : 01.05.2009 / 23:26:43

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak senaryosu yazılan ve 2 milyon dolara mal olan ‘Kelebek’ vizyona girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mevlana'nın doğduğu ülke olan Afganistan'a insani yardım amacıyla giden bir grup Mevlevi Talebesinin El-Kaide ile verdiği mücadeleyi konu alırken, terörle islamın birlikte anılmasına da şiddetle karşı çıkıyor. Filmin Konusu kısaca şöyle: Yusuf, eşi Zeynep'le birlikte mutlu bir hayatı vardır. Bu mutlu hayatlarına devam ederken yaşadıkları bir terör patlaması sonucu tüm hayatları alt üst olur. Tam da aynı zamanda dünyada 11 eylül faciası yaşanır. Ve Yusuf'un çarpıcı hikayesi başlar… Ve Yusuf, 11 eylül hadisesi yaşanmadan beş sene evvel Afgan iç savaşının kızıştığı bir dönemde Mevlevi arkadaşlarıyla birlikte insani yardım amaçlı olarak Afganistan'a gitmeye karar verir. Afganistan'da içinde küçük bir kliniğin, aşevinin ve eğitim merkezinin bulunduğu insani yardım merkezini açarlar. Tüm bu faaliyetlere devam ederken Yusuf, dünyanın kaderini değiştirecek bir gençle tanışır. Yusuf filmde, geçmişte verdiği bir kararı sorguluyor ve kendisiyle yüzleşme sürecine giriyor.

Filmin senaristi ve yapımcısı Mahmut Bengi “Biz, bu filmle öncelikle 'dünyanın kaderini değiştirmek için illa terörist mi olmak gerekiyor?' sorusunu soruyoruz. Kelebek filmini izleyen herkes de inanıyoruz ki bir cümle kurarak sinemadan çıkacaktır. Herkesin cümlesi farklı olsa da aynı manada birleşecekleri bir gerçek. Aslında sorumlu bireyler olarak Yusuf'la birlikte kendilerini sorgulayacaklardır. Yusuf'la birlikte 11 Eylülle nasıl bir bağları olduğunu seyreden herkes hayretle görecektir.”

Suriye asıllı Hollywood'lu aktör Ghassan MASSOD'un yanı sıra Caner CİNDORUK, Deniz BOLIŞIK, Serhat YİĞİT ve Şahin ÇELİK'in de rol aldığı Kelebek, Cihan TAŞKIN imzasını taşıyor. İlk filmiyle eleştirmenlerden tam not alan Taşkın “ilk kez Müslüman bir coğrafyadan 11 Eylül olaylarına mercek tutarken oldukça cesur davrandık. Kitabın tam ortasından konuşmayı tercih ettik. İster Amerikalı olsun ister Afgan terör mağduru olan her insanın yanında olmak gerekir, biz buna inanıyoruz. Bu tarafıyla insani yanı güçlü bir film yaptığımızı görmek ve olumlu eleştiriler almak bizi umutlandırdı.” Güçlü senaryosu, çarpıcı finali, emmy ve grammy ödüllü müzisyen Brian Keane ve Ömer Faruk Tekbilek'in müzikleriyle 2009'un en iyi filmi olmaya aday bir yapıt.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*