Bektaşi lideri Bardi, Cuma namazını Kocatepe'de kıldı

Bektaşi lideri Bardi, Cuma namazını Kocatepe'de kıldı.21076
  • Giriş : 20.06.2008 / 15:18:00

Balkanların Bektaşi lideri Kocatepe'de Cuma namazı kıldı, cemaat el öpmek için sıraya geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cemaat, yeşil cübbesi ve bembeyaz uzun sakalları ile Bardi'ye, cami giriş ve çıkışında büyük ilgi gösterdi. Namaza gelen çocuklar el öpme sırasına girerken; namaz çıkışında Bardi, "Bizler Bektaşi, Sünni olarak aynı ağacın dallarıyız. Birlik ve beraberlik içinde olursak kimse bizi bir birimizden ayıramaz." diyerek birlik mesajı verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nu ziyarete gelen Reşat Bardi, Balkanlar'daki Bektaşi toplumunun köklerinin Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye'yi her zaman yakından takip ettiklerini ifade eden Bardi, Türkiye'de okuyan Arnavut öğrencilerin Arnavutluk'un birlik ve beraberliği için büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye'yi ve Diyanet'i bir 'ağabey' olarak gördüklerini ve o şekilde değerlendirdiklerini kaydeden Bardi, "Bizleri ayrı ayrı göstermeye ve bölmeye çalışanlar var. Biz dayanışma ve kardeşlik duyguları içinde el ele olursak kimse bizi bir birimizinden ayıramaz." dedi.

Balkanlarda misyonerlerin önemli çalışmalarda bulunduğunu da belirten Bardi, "Biz bir namazgah yapabilmek için iki yıldır çalışıyoruz. Onlar birbirlerine çok sahip çıkıyorlar, başladıkları bir kiliseyi bir yılda tamamladılar." diye konuştu. Komünizm

döneminde Arnavutluk'ta halkın Sünni, Bektaşi ve Ortadoks diye ayrıştırıldığına vurgu yapan Bardi, "Yıllardır bizi bu şekilde bölmeye ve parçalamaya çalıştılar. Biz diyoruz ki Bektaşisiyle, Sünnisiyle biz Müslümanız. Bizi birbirimizden ayıramazsınız." şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ise Diyanet olarak hiçbir zaman kendilerini 'ağabey' olarak görmediklerini belirterek, "Biz ağabey değil, kardeşiz. Kardeşlik de her durumda yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerektirir." dedi. Bardi'ye,

Türkiye'ye geldiği başka bir zamanda Nevşehir'e Hecıbektaş Veli'ye götürme sözü veren Bardakoğlu, Hacı Bayram Veli ve Hacıbektaş Veli'nin her iki toplum için de manevi dinamik olduğunu söyledi. Bardakoğlu, Diyanet olarak Arnavutluk'ta yapılan namazgah için de yardım edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious