Bel ağrılarını yenmenin 5 yolu

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Günlük hayatta dengesiz ve yanlış yapılan birçok hareket, bel ağrılarına davetiye çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu konuda araştırmalar yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Demet Parlar, bel ağrısı şikayeti olanlar için 5 adımda uygulanacak metotları açıkladı.

Bunu ciddiye alın

Durağanlığın uzun süre hareketsiz kalmanın bel ağrılarını bel fıtığına çevirme riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken Parlar, “Toplumda bel ağrıları konusunda bir duyarsızlık var. Bunu ciddiye almayan çok sayıda vatandaşımız iş işten geçtikten sonra doktorlara koşuyor. Aslında buna gerek kalmadan tedbir alınması mümkün. Aşağıda sıralayacağımız 5 adımı uygulayan hastaların kısa sürede normale döndüklerini görüyoruz” dedi.

1- Bol egzersiz yapın
Düzenli olarak her gün egzersiz yapın. Sırt ve karın kaslarınızı çalıştırın. Yüzme, yürüyüş, sabit bisiklet, koşma gibi sporlar bele dost sporlardır. Bu spor etkinliklerine ek olarak sırt, karın, kalça ve uyluk kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler yaparak, bel ağrılarının problemlerinin ortaya çıkma riskini azaltın.

2- Sağlıklı duruşu bulun
Sağlıklı duruş; yandan bakıldığında, kulak, omuz, kalça ve ayak bileğinin aynı eksende olduğu duruştur. Sağlıklı duruş için basitçe, karın içerde, çene geride, göğüs önde olmalıdır. Her durumda; ayakta, otururken, yürürken, öne eğilirken sağlıklı duruşu bulmayı ve korumayı unutmayın. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa; omurganızın dik durumda olmasına (sağlıklı duruşu hatırlayın!) dikkat edin. Bir bacağınızın altına 15-20 cm yüksekliğinde bir küçük yükselti koyun veya dizinizin birini hafifçe bükün. Pozisyonunuzu sıkça değiştirin. İki saatte bir veya yorulduğunuzu hissettiğinizde belinizi esnetici egzersizler yapın. Uzun süre oturmanız gerektiğinde ise; ayaklarınız yere tam temas etmeli, diziniz ve kalçanız 90 derece bükük olmalı. Çok yüksek veya alçak iskemle ve koltuklarda bu pozisyonu sağlayamayacağınız için oturmayın veya koltuk yüksekse, ayaklarınızın altına bir tabure koyarak yükseltin. İskemlenin kol destekleriyle kollarınızın yere paralel durmasını sağlayın. Omurganız dik (sağlıklı duruşu hatırlayın!), beliniz destekli olsun. Başınız omuzlarınızın önünde durmamalı, omuzlar rahat bir pozisyonda olmalı.

3- Ağır kaldırmayın
Ağır kaldırmak omurga için en tehlikeli işlerden biridir. Güvenli olarak ağır kaldırmak için; ayaklarınız yere sağlam bassın ve ayaklar arasındaki mesafe yaklaşık omuzlarınız arasındaki mesafe kadar olsun. Belinizi düz tutarak çömelin. Kaldırmak istediğiniz nesneyi vücudunuza çok yaklaştırarak kavrayın ve kaldırın. Ağır eşyaları iki eşit parçaya bölerek taşıyın. Ağır cisimleri hareket ettirirken çekmek yerine itmeyi tercih edin.

4- Yükseğe uzanmayın
Baş seviyesinin üzerindeki yerlere uzanarak iş yapmayın. Yüksekteki yerler için mutlaka bir tabure veya sağlam bir merdiven kullanın.

5- Çok sert veya yumuşak yatakta yatmayın
Yatağınız, vücudunuz içine gömülmeyecek kadar sert, bel çukurunuzu destekleyecek kadar yumuşak olmalıdır. Sırtüstü yatarken dizlerin altına bir yastık koymak, yan yatarken dizleri karına doğru çekmek beli rahatlatır. Yüzüstü yatmak veya bacakları düz uzatarak sırtüstü yatmak, bel çukurunuzu artıracağından belinizde ağrıya sebep olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious