Bel ağrısı çekmemek için 10 öneri

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Dünya nüfusunun yüzde 70 ila 85'i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fatih Üniversitesi Hastanesi'nin yayın organı Yaşama Sanatı'nın son sayısında bel ağrısı konusu işlendi. Fatih Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Yanık, kaleme aldığı makalede, dünya nüfusunun yüzde 70 ila 85'inin hayatlarının bir döneminde bel ağrısı çektiğini kaydediyor. Bel ağrısının altında pek çok nedenin yatabileceğini belirten Yanık, "Sadece, kişinin belini yanlış kullanmasına ve günlük yaşam hareketleri sırasında belini normalden fazla zorlamasına bağlı ağrılar da var. Günlük işler sırasında dikkat edilmesi gereken 10 altın kural bel ağrılarının büyük kısmını geçirebilir ve yeni gelişebilecek ağrıları önleyebilir." diyor.

Yanık'ın verdiği bilgiye göre günlük yaşamda bel ağrısını azaltmak ve yeni oluşabilecekleri önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

-Harektesiz Kalmayın: Vücut pozisyonunun sık sık değiştirilmesi, omurganın kemik ve yumuşak doku yapısının daha iyi beslenmesini sağlar; dolayısı ile vaktinden önce aşınıp yıpranmasını önler.

-Sırtınızı ve belinizi dik tutun: Omurga için en rahat ve uygun olanı, bel ve sırtın düz durduğu pozisyondur.

-Yerden birşey alırken eğilmeyin, çömelin: Omurganın en zorlandığı pozisyonlardan biri dizler gerginken, öne eğilerek yerden birşey almaktır.

-Ağır cisimleri kaldırmayın: Hafif bir ağırlık kaldırılması bile, belin alt bölgesindeki omurları zorlar. Sık sık bel ağrısından yakınanlar kesinlikle ağır yük taşımamalılar.

-Taşıyacağınız yükleri bölün: Ağırlıkları olabildiğince eşit parçalara bölün. Bir büyük bavul yerine, iki küçük bavul alın. Marketten aldıklarınızı iki eşit parçaya bölerek taşıyın.

-Otururken sırtı düz tutun ve yaslanın: Omurgayı zorlamadan rahat oturabilmek için 3 nokta önemlidir. Beli ve sırtı dayayın, otururken dizleri kalça seviyesinden daha yükseğe koyun, kolları koltuğun yanlarına koyun.

-Ayakta dururken bacaklar gergin olmasın: Ayakta dururken, vücudu bir yere yaslayın, ayrıca bir basamak, bir yükselti bulun ve dönüşümlü olarak ayakları oraya koyarak, bacakları gevşetin.

-Yatarken bacakları gergin tutmayın: Sırt üstü yatarken, dizlerin altına konacak küçük bir yastık, rulo yapılmış battaniye veya çarşaf çok uygundur. Yatarken, bacakların arasına konacak yastık, omurganın düz durmasına yardım eder. Bu şekilde dizlerde korunmuş olur.

-Spor yapın: Düzenli sportif çalışmalar, organizmayı formunda, omurgayı da esnek tutar. En uygun spor türleri; yüzme, yürüme ve bisiklettir.

-Omurga kaslarını çalıştırın: İyi gelişmiş sırt, bel ve karın kasları omurgaya en büyük desteği sağlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious