Bel ağrısı peşimizi bırakmıyor

  • Giriş : 29.09.2007 / 14:31:00

Gençlerden ev hanımlarına, öğretmenlerden sporculara kadar herkesin hayatının bir döneminde beli ağrıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hangİ meslek grubunda veya hangi yaşta olduğumuz hiç fark etmiyor bel ağrısı pek çoğumuzu yaşantımızın bir döneminde mutlaka etkisi altına alıyor. Uzun süre aynı pozisyonda durma, hareketsiz bir yaşamı benimseme, beli zorlayarak ağırlık kaldırma, aşırı efor gerektiren egzersizleri uygulama, stres ve sigara gibi pek çok etken bel ağrılarının oluşmasına yol açıyor.

YATAĞINIZ SERT Mİ?
Anadolu Sağlık Merkezi Nörolojik Bilimler Bölümü doktorlarından Op. Dr. Hikmet Uluğ ''Bel ağrılarının ancak yüzde 3'ü ameliyat edilmesi gerekli bel fıtıklarından kaynaklanıyor. Genelde muayene sonrası İlk önerilen yatak istarahati, Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılmasıdır. Alınan bu önlemlere karşın Ağrı ve bacaklarda uyuşukluk ve kas güçsüzlükleri geçmezse çözüm ameliyattır. İstirahatte tabu haline gelen bir öneri sert yatak önerisidir. Sert yataktan kastedilen, üzerine yatmakla şekli bozulmayan, vücudun şeklini alabilen yatakların kullanılmasıdır'' diyor.
Kadınların vazgeçemediği topuklu ayakkabılar da bel ağrısı üzerinde etkili. İdeal topuk yüksekliği 3 ila 4 santim olarak belirtiliyor.

YÜKSEK TOPUKLAR
Ancak hiç topuğu olmayan ayakkabılar da ayaktan bele kadar sorunlar yaratabilir. Buradaki en sık mekanizma bacak arkasındaki kasların gerilerek zaman içinde bele de yayılan ağrılara neden olmasıdır. Yüksek topuklar bel çukurluğunu derinleştirdiğinden, altta yatan sınırlı bel darlığı olan hastalarda ağrının daha erken ortaya çıkmasına ve artmasına neden olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious