Bel ağrısına karşı sırtüstü yatın

Bel ağrısına karşı sırtüstü yatın.8350
  • Giriş : 03.03.2008 / 14:05:00

Bel ağrılarının oluşumunun önüne geçmek için pratik yöntemler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Baktır, insanlarının en büyük sorunlarından biri olan bel ağrısının yanlış vücut hareketlerinden doğduğunu kaydetti.

Türkiye'de her beş kişiden dördünün çeşitli sebeplerle belinin ağrıdığını belirten Baktır, duruş bozuklukları, sağlıksız yataklar, ağır kaldırma, hareketsiz yaşam gibi sebeplerin kişinin yaşam kalitesini bozabilecek düzeyde bel ağrılarına yol açtığını ifade etti. Günlük yaşamda sakıncalı olan birkaç önemli vücut hareketinden kaçınarak bel ağrılarının engellenebileceğini anlatan Prof. Dr. Baktır, Ağrı çekenlere, "Bayanlar için orta yükseklikteki topuklar beli daha az zorlar. Topuksuz ayakkabılardan sakınmalılar. Sert yatakta yatmak gerekir. Yumuşak yatakların altına 2 santimetre kalınlıkta kontrplak veya sunta konulmalı. Yüzüstü yatmayın. Sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. Yan yatarken bacaklarınızı kalça ve dizden bükük olarak yatılmalı" önerilerinde bulundu.

Özellikle orta yaşı geçmiş, bel adalelerini güçlendirmeye yönelik egzersiz ve spor yapmayan bayanlarda bel ağrılarının ve kemik erimesi yönündeki şikayetlerin sık görüldüğünü dile getiren Baktır, bel sağlığını korumak için egzersizin şart olduğunu ifade ederek; "Sert sandalyede, omurga dik olarak bir ve iki diz kalçadan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar. Beliniz düz olarak ayakta durmaya çalışın" şeklinde konuştu.

Baktır, bel ağrıları geçtiğinde egzersiz yapılmasını önererek, güç bir harekete teşebbüs etmeden önce adalelere ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için egzersize yavaş başlanması gerektiğini belirtti. Ağrıların geçmemesi durumunda özel rehabilitasyon programlarına gereksinim duyulacağını vurgulayan Baktır, "Bel ağrısı, tedavi edilmemiş ve yerleşmişse, hareketler kısıtlanacağı için kalıcı sakatlıklar gelişebilir. Kişinin gereksinimlerine göre özel olarak hazırlanmış, fiziksel işlevleri yeniden kazandırma ve işe döndürmeye yönelik yoğun egzersiz programlarını kapsayan, uzun süreli ve özel rehabilitasyon programları uygulanmalıdır" sözlerini ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious