Bel çevresi kiloyu ele veriyor

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Bel çevresi ölçümü erkeklerde 102 santimetrenin kadınlarda 88 santimetrenin üzerinde ise aşırı şişmanlıktan bahsetmek mümkün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Acıbadem Hastanesi Bakırköy'den Diyetisyen Müge Aksu ''Gerçek zayıflama vücuttaki yağ oranının azalması olarak kabul ediliyor. Kiloyu sudan ya da
kaslarınızdan vermiş olabilirsiniz, ama örneğin bel çevreniz hala aynı ölçülerde duruyorsa bu gerçek anlamda kilo vermediğinizi gösteriyor. Hızlı verilen kilolar da genelde kas ve su kayıplarına neden olduğu için kesinlikle önerilmiyor'' diyor.
Kilo vermek isteyen pek çok kişi, şişmanlığı estetik bir sorun olarak görüyor. Oysa, kalıtım, yanlış beslenme alışkanlıkları, hareket azlığı gibi nedenlerle gelişen şişmanlık, aslında kronik bir sağlık sorunu. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Endokrinoloji uzmanı Dr. Aslı Nar, şişmanlığın kalp-damar hastalıklarının yüzde 30'undan ve şeker hastalığının yüzde 75'inden sorumlu olduğunu belirterek 'Bu hastalıklara bağlı ölüm riski oldukça yüksektir. Bu hastalıklar dışında kilo fazlalığına bağlı özellikle diz eklemindeki rahatsızlıklar, uyku ve solunumda zorluklar kişilerin yaşam kalitesinde bozulmaya neden olmaktadır' diyor.

Bel çevresi ölçümü erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm'nin üzerinde ise obeziteden bahsediliyor. Dr. Aslı Nar, şişman kişilerin sağlıklı kilo vermesi için öncelikle sabırlı olmaları gerektiğini vurguluyor. Nar ''Vermek istediğiniz kilo bir kaç kilo ise az ve sık yiyin. Yüksek kalorili şekerli besinleri, hamur işlerini, hamur tatlılarını, sakatat, sucuk salam, sosis, kaymak, krema ve mayonezi tüketmeyin. Günde en az 2 litre su tüketin' diyor.

Sağlıklı beslenme için günlük 4-9 porsiyon çiğ sebze veya meyve tüketilmelidir. Bol sebze ve meyve tüketiminin kalp sağlığı, kanser, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklardan korunmada olumlu etkileri bulunmaktadır. Sağlıklı zayıflama diyetlerinde ayda 2-4 kilo kaybı hedeflenir. Su, yağların yıkılmasında elzemdir. Bu nedenle su tüketimi ile zayıflama hızı arasında doğru orantı vardır. Öte yandan, lifli besinler midedeki sindirimi ve midenin boşalma hızını yavaşlatır ve tokluk hissi oluşturur. Ayrıca bağırsak hareketlerini arttırırlar. Posanın kan kolesterolünün ve şekerinin dengelenmesinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Posa tüm bu yararlı etkilerinde dolayı zayıflama diyetlerinde kullanılmaktadır.

İdeal beslenme programı nedir?

Günde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenin. Sık yemek, kan şekerinin düzenli gitmesi ve karaciğerdeki depolarımızın boşalmaması için çok önemli. Yemek saatlerinizi aksatmayın, düzenli yemek yiyin. Tek tip beslenmeyin. Vücudun düzenli çalışması için karbonhidrat, protein ve yağları içeren besinlerden yeterli miktarda almak gerekli.
Günde 2-2,5 litre su tüketin. Bol su içmek doğrudan zayıflamaya neden olmasa da yağların parçalanması için gerekli.

Bol sebze ve salata tüketin.

Posa içerikleri sayesinde hem doygunluk sağlaması, hem de şeker ve kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olması yönünden önemlidir. Günde 4-5 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve tüketilmeli.
Kepekli ekmeği tercih edin. Tokluğu sağlamak ve şeker dengesini düzenlemek için kepek, çavdar, tam buğday tahıllı ekmek tarzında esmer ekmekler tüketilmeli.

Fiziksel aktivitelerinizi artırın.

Vücuttaki yağlar 20 dakika sonrasında yakılmaya başlandığı için en az 25-30 dakikalık egzersizler öneriliyor. Dozu ise, ilk başlarda 10-15 dakikalarla başlayıp gitgide artırılmalı.
Egzersizi her güne yaymaya çalışın. 'Spor yapamıyorum' diyenlerdenseniz, en azından dolmuştan iki durak önce inin ve yürüyün, asansör kullanmayın.

Ayçiçek yağı, zeytin yağı, mısır özü yağı, fındık yağı ve soya yağını bir arada karıştırarak kullanın.
1 kg sebzeye 2 yemek kaşığı yağ koyarak pişirin.
Salatalara en fazla 1 tatlı kaşığı yağ koyun.
Etli yemeklere yağ ilave etmeyin. Gün içinde tükettiğiniz yağ miktarını sınırlandırın. Salatalara en fazla bir tatlı kaşığı yağ koyun. Ayrıca ay çiçek, soya, mısırözü, fındık yağı ve zeytinyağını bir arada karıştırarak kullanın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious