Bel fıtığı da yapıyor

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Sigaranın bel fıtığının oluşumunu tetiklediği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, bütün dokuları oksijensiz bırakan sigaranın iki omurga arasındaki disklere zarar vererek bel fıtığının oluşumunu tetiklediğini söyledi.

Güleç, sigaradaki sağlığına zararlı maddelerin vücuttaki bütün hücrelerin oksijensiz kalmasına sebep olduğunu belirtti.

Oksijensiz kalan hücrelerin kendini çabuk bir şekilde yenileyemediğini, bunun da dokulara, organlara ve hatta kemiklere zarar verdiğini kaydeden Güleç, şöyle konuştu: ‘’Bel fıtığı, beldeki omurgalar arasında bulunan disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkar ve başta bel olmak üzere ayak ve kalçada ağrıya neden olur. Hareketsiz kalma, egzersiz yapmama, ani bir hareket, ağır kaldırma ve sigara içmek bel fıtığına neden olan etkenlerdir. Sigara birçok organı olumsuz yönde etkileyip yaşlandırdığı gibi beli de etkiler. İstatistiklere göre sigara içenlerde bel fıtığı görülme oranı daha yüksek.’’

Güleç, sigaradan uzak durmanın bel fıtığının oluşumunun engellenmesi açısından da büyük önem taşıdığını kaydederken, sigaranın kemiklerdeki kırık oluşumunu da artırdığını vurguladı. Sigara içenlerin kemiklerinin daha kolay kırıldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious