Bel fıtığı felçe kadar götürebilir

Bel fıtığı felçe kadar götürebilir.15915
  • Giriş : 22.01.2009 / 17:33:00

"Bel ve bacak ağrısı bel fıtığında en belirgin şikâyettir."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nöroşirürji Uzmanı Doç.Dr. Ahmet YILDIZHAN bel fıtığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldızhan, "Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar yaygındır ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı almaktadır. İnsanların yaklaşık % 80'i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı ile karşılaşmaktadırlar." ifadesinde bulunan Yıldızhan, "Bazen bel veya bacak ağrısından sadece biri de bulunabilir. Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru çarpılması gözlemlenebilir. Ağrıyla birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı ve incelme (atrofi) görülebilir. Sinirlere genişçe basan fıtıklarda cinsel fonksiyonlar olumsuz etkilenebilir" dedi.

Hastalığın erken teşhisinin önemli olduğunu vurgulayan Yıldızhan şunları kaydetti:

"Bazen orta hattan omurilik kanalına doğru uzanarak sinirleri sıkıştıran büyük bel fıtıklarında ağrının yanında idrar ve büyük abdestini tutamama veya yapamama gibi rahatsızlıklar ile bacaklarda felce doğru gidiş, süvari yaması tarzında (oturak civarında) duyu kaybı ve cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu klinik tabloya kauda "ekuina sendromu" adı verilir. Omurilik kanalı dar olan hastalarda küçük orta hat fıtıkları bile benzer şikayetlere yol açabilir. Hastalığın bu derecede ilerlemesine müsaade edilmemeli, zamanında müdahale ile uygun bir tedavi gerçekleştirilmelidir."

Bazı fıtık türlerinde felç gelişebileceğini belirten Yıldızhan, "Bel fıtığında bel ve bacak ağrısı öksürmekle, yürümekle, iş yapmakla ve ayakta kalmakla artarken sert yatakta yatmakla azalabilir. Nadiren de olsa, ani ilerleyen böyle büyük hacimli orta hat bel fıtıklarında ağrıyla birlikte bacaklarda felç gelişebilir. Hasta idrar ve büyük abdestini altına kaçırabilir. Oturak civarında eyer tarzında duyu kaybı oluşabilir. Cinsel fonksiyonlar kaybolabilir" şeklinde konuştu.

belfitigi.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*