Bela Rasmussen'in peşini bırakmıyor

Bela Rasmussen'in peşini bırakmıyor.9861
  • Giriş : 08.04.2009 / 16:59:00

İstanbul'da kaldığı otelde düşüp omuzu çıkan Danimarka Başbakanı Rasmussen'in, karikatür krizi döneminde de bir başka "kaza"ya uğradığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NATO Genel Sekreterliği'ne seçilen Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in başı beladan kurtulmuyor. İstanbul'da Medeniyetler İttifakı toplantıları için geldiği istanbul'da omuzu çıkan Rasmussen'i, daha önce de arıların soktuğu ve komada kaldığı ortaya çıktı.

Türk kamuoyu, çiçeği burnunda NATO Genel Sekreteri Rasmussen'i, Danimarka basınında yer alan Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlere karşı takındığı tavırla tanıdı.

Rasmussen, Jyllands-posten gazetesinde 2005 yılında yayınlanan, İslam Peygamberi Hz. Muhhammed'e ağır hakaretler içeren karikatürleri, “düşünce özgürlüğü” olarak nitelemişti. Danimarka Başbakanı'nın ağır hakaret içeren karikatürleri, düşünce özgürlüğü olarak yorumlaması, Müslümanlar tarafından büyük tepki ile karşılanmıştı.

Rasmussen, bu açıklamalarından bir süre sonra bahçesindeki bitkilerle uğraşırken arıların saldırısına uğradı. 5 Temmuz 2006'da yaşanan arı saldırısı, Danimarka'nın etkili gazetelerinden Ekstra Bladet isimli gazetede geniş şekilde yer aldı. Kopenhag'ın kuzeyindeki Naerum şehrindeki evinin bahçesini çevreleyen bitkileri keserken birden kızgın arıların saldırısına uğradı.

Saldırgan arılar, Rasmussen'i göz kapağından, yüzünden ve boynundan soktu. Danimarka Başbakanı'nın yardım çağrısına bahçesindeki korumalar yetişti. Hastaneye kaldırılan Rasmussen, boynundaki damarların aşırı şişmesinden dolayı zehirlenme geçirdi ve 3 gün komada kaldı.

İSTANBUL'DAKİ KAZA

NATO Genel Sekreteri seçilmesinin hemen ardından İstanbul'a gelen Anders Fogh Rasmussen'den, İslam dünyası geçmişte kullandığı ifade ve takındığı tavırdan dolayı bir özür bekliyordu. Medya karşısına çıkan yeni NATO Genel Sekreteri, sağ kolu bandajlı çıktı.

Rasmussen özür diledi ancak bu özrü, kolu sargılı çıktığı içindi. Beklenen konuda ise özür dileme yerine, başka bir ifade yolu seçti.

Rasmussen, NATO Genel Sekreteri olarak dini ve kültürel hassasiyetlere özellikle dikkat edeceğini belirterek, "Önceliklerimden biri, Müslüman dünyası ile diyalog ve ilişkileri artırmak olacak" dedi.

Rasmussen, önce arıların saldırısına uğradı, zehirlenme dolayısıyla 3 gün komada kaldı. Şimdi ise “ev kazası” sonucu düşüp omzunu çıkardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*