Belarus, Abhazya ve G. Osetya'yı tanıyacak

Belarus, Abhazya ve G. Osetya'yı tanıyacak.6664
  • Giriş : 29.08.2008 / 08:17:00

Belarus Moskova büyükelçisi Vasili Dolgolev, ülkesinin Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya'yı iki gün içinde tanıyacağını, gerekli açıklamayı da Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'nun yapacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Salı günü Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev iki bölgenin bağımsızlıklarını tanırken, başka ülkelere yönelik tanıma çağrısına henüz cevap gelmedi.

Lukaşenko, dün Medvedev'e bir mesaj göndererek kendilerinin Rusya'nın güvenilir bir ortağı olduğunu, ancak Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ)'nün Abhazya ve Güney Osetya'nın tanınması konusunda ortak bir politika belirlemesi gerektiğini söyledi. Lukaşenko mesajında, "Rusya'nın bu iki bölgenin bağımsızlıklarını tanımaktan başka alternatifi kalmadığını biliyoruz. Barışçıl araçların kullanılmasından yanayız. Gürcistan'ın bölgede uyguladığı şiddete karşıyız. Rusya'nın yaptığını doğru buluyoruz." dedi.

Belarus Cumhurbaşkanı, 5 Eylül'de toplanacak KGAÖ zirvesinde iki bölgenin bağımsızlıklarının tanınmasını gündeme getirecek. Belarus ve Rusya'nın dışında KGAÖ'ye, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan üye.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*