Belarus'tan Ukrayna'ya ağır suçlama

Belarus'tan Ukrayna'ya ağır suçlama.7243
  • Giriş : 11.06.2008 / 18:07:00

Belarus televizyonu, Ukrayna askeri kamplarında eğitim gören muhalif Belarus grupların görüntülerini yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belarus devlet televizyonu Birinci Kanal kampta yetişen grupların Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'ya karşı darbe hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.

Ukrayna askeri eğitim kampı UNA-UNSO'da eğitim gören Belarus muhalif grupların görüntülerini yayınlayan televizyon, Kiev'e ağır ithamlarda bulundu. Kanal grupların saldırı stratejileri, rehin alma ve kaçırma operasyonları, keşif ve kamuflaj eğitimleri ile ilgili görüntülere yer verdi.

Kampın ABD Ulusal Demokrasi Enstitüsü tarafından desteklendiğini iddia edelerek, mali yardımların da Washington'dan geldiğini açıklandı. Belarus istihbarat teşkilatı 2005 yılında da Litvanya'da muhalif grupların eğitildiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, 1994 yılından bu yana ülkede iktidarda bulunuyor. 2006 yılında yapılan seçimlerle yeniden iş başına gelen Lukaşenko, batı ülkeleri ve ABD tarafından eleştiriliyor. Batı ile ilişkilerde sorunlar yaşayan Minsk, Moskova ile birlik devleti oluşturmak için müzakereleri sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious