Belçika, Fehriye Erdal'ı bulursa yargılayacak

  • Giriş : 19.09.2007 / 08:35:00

Belçika'da Yargıtay, firardaki terörist Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanmasına yeşil ışık yakan adli kararları onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gent Mahkemesi, 2005 yılının ekim ayında, Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanamayacağı yönünde karar almış, bu karar 2006'da Yargıtay tarafından iptal edilmişti.

Kararını farklı bir heyetle geçen mart ayında tekrar gözden geçiren, sanık avukatlarını ve savcılığı haksız bulan Gent Mahkemesi, firardaki teröristin Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanabileceği görüşünü açıklayarak, Erdal dosyasını yeni ve farklı bir aşamaya taşımıştı. Sanık avukatları, bu karar üzerine Yargıtaya başvurmuştu.

Brüksel'de Yargıtay, bugünkü oturumunun ardından Gent Mahkemesinin son kararını onayladı.

Bu durumda terörist Erdal'ın, Türkiye'de işlediği suçlar çerçevesinde Belçika'da yargılanması için uzun bir süreç başlatılacak.

Adli yetkililerden alınan bilgilere göre ilk aşamada, teröristin ilk ele geçirildiği bölge olan Bruges'de bir sorgu hakimi, bu yargılamanın dosyalarını hazırlamakla görevlendirilecek. Türkiye'ye polis, hakim ve savcılardan oluşan heyetler gidecek, Türk adaletiyle işbirliği çerçevesinde yargılama hazırlıkları tamamlanacak.

Belçikalı adli görevliler, Türkiye'de tanıkları dinleyecek, kanıt ve belgeleri inceleyecek.

Firardaki terörist Erdal, bunların ardından o döneme kadar ele geçirilemediği takdirde, Bruges Ceza Mahkemesinde gıyabında yargılanacak.

-TÜRKİYE'DEKİ SUÇLAR-

Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesinin zanlılarından olan terörist Fehriye Erdal, 26 Eylül 1999'da Belçika'da Neşe Yıldırım adına düzenlenen sahte pasaportla yakalanmıştı.

Belçika, Türkiye'nin iade talebini, idam cezasının yasalardaki varlığı nedeniyle reddetmiş ve bu arada teröristin siyasi sığınma başvurusunu da geri çevirmişti.

Erdal, bir yıl kadar hapis yattıktan sonra bir evde gözaltına alınmıştı.

Terörist Erdal, Belçika'da işlediği suçlardan yargılanması çerçevesinde, 28 Şubat 2006'da Bruges Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak bu kararın açıklanmasından iki gün önce "izini kaybettirmişti."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious