Belçika, kayak merkezi açacak

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

AK Parti Afyon Milletvekili Sait Açba, Belçikalı bir firmanın kayak merkezi yapmak için arazi talebinde bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açba, 800 milyon YTL tutarındaki yatırımın firmanın ağustos ayında vereceği proje ile netlik kazanacağını söyledi. Açba, aynı firmanın Afyonkarahisar-Uşak ve Kütahya illerini kapsayan bölgesel havaalanın yapımına da talip olduklarını söyledi.
Açba, müracaatın olumlu sonuçlanması halinde teşvik yatırımından dolayı bütün arazilerin özel sektöre tahsis edilmiş olacağını söyledi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la birlikte Afyonkarahisar'da teşvik yasasından dolayı özel sektöre tahsis edilen araziler üzerinde incelemelerde bulunan Açba, arazilerin son durumu hakkında bakana bilgiler verdi.

Vagon fabrikası diye bilinen arazisindeki tahsisler için son müracaatların değerlendirildiğini belirten AK Parti Milletvekili, buradaki arazilerin tamamının yatırımcılara tahsis edileceğini kaydetti. Belçikalı yeni bir firmanın yaklaşık 800 milyon YTL'lik bir yatırımla kayak merkezi yapmak için talepte bulunduğunu ifade eden Açba, Bakan Unakıtan'ın "Bunların niyeti ciddi mi?" demesi üzerine şunları söyledi: "Sayın Bakanım siz de bunlarla görüştünüz. Her gün arayıp durumu soruyorlar. Ağustos ayı sonuna kadar projelerini hazırlayıp bir dosya halinde sunacaklar. Şu anda araziler üzerinde imar tadilatları yapılıyor. Ağustos ayı geldiğinde biz de ne kadar ciddi olduklarını göreceğiz."

Aynı firmanın Altıntaş ilçesinde yapılacak olan yap-işlet-devret modelli havaalanına talip olduğunu açıklayan Açba, havaalanının maliyetinin ise 80 milyon YTL olduğunu ifade etti.

İzmir yolundaki Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait olan araziler hakkında da bilgiler aktaran Açba, Bölge Trafik ve Polisevi'nin bulunduğu 431 bin metre karelik arazi için 5 ayrı yatırımcı talebi olduğunu söyledi.

Bu yatırımcıların arazi üzerindeki tüm tesisleri istenilen yere bire bir yapmayı temin ettiklerini belirten Açba, "Önümüzdeki günlerde neticeye bağlanacak olan bu dosyaların bedeli 200 milyon YTL'den aşağı değil. Toplam olarak bin civarı istihdam öneriyorlar." dedi.

Açba, teşvik yasasından dolayı tahsis edilen arazilerin temellerinin ağustos ayı içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacağını kaydetti. Açba, Deva Termalin açılışı ile birlikte 5 otelin temelini atacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious