Belçika, Müslümanlara yardım edecek

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Belçika'da resmen tanınan altı dinden birisi olan İslamiyet'e ilk kez önümüzdeki yıldan itibaren devlet yardımı yapılmaya başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Flaman Uyum Bakanı Marino Keulen, 2007 yılı başı itibariyle ilk etapta yedi caminin tanınarak bu camilere bütçeden pay vereceklerini duyururken, ödeneklerin birtakım koşullara bağlandığını ifade etti. Uyum Bakanı '' Flaman bölgesinde herhangi bir dine inananlar ve inanmayanlar birlikte yaşıyorlar. Gayet açık olan bu gerçeğin kabul edilmesi şart. Öte yandan cami olarak tanınmış yerlerde aşırı düşüncelerin barındırılmaması ve devlet ödeneklerin şeffaf bir şekilde kullanılması gerekiyor. İmamlar başta olmak üzere cami içerisinde Flamanca bilme ve konuşabilme şartı da camilerin resmen tanınmasında önemli faktörlerden.'' şeklinde konuştu.

Şu anda 30 caminin devlet nezdinde tanınmak için başvurduğu bildirilirken, bunlardan hangilerinin ilk etapta tanınarak yasal haklardan yararlanmaya başlayacağına Belçika Müslüman Temsil Kurumu'nun (Executif) karar vermesi gerekiyor. Flaman Bölgesi Uyum Bakanı 2007 yılı için ancak yedi caminin tanınacağını, bunun da nedeninin 2007 yıl bütçesinden daha fazla camiye ödenek sağlamanın mümkün olmadığını ifade etti. Gelecek yıldan itibaren Executif'in önereceği diğer camilere de devlet yardımının ulaştırılacağı kaydedildi. Cami olarak resmen tanınmış ibadethanelerde görev yapan imamlar, papaz ve hahamlar gibi federal hükümet tarafından maaşa bağlanacak ve kendilerine bir konut tahsis edilecek. Ayrıca Flaman Hükümeti de camilerin tamir ve onarım masraflarını üstlenmeyi kabul ediyor.

Belçika'da Lambermont Anlaşmasına göre dini cemaatleri 'tanınma' yetkisi bölge hükümetlerine bırakılırken, ilk kez Flaman Bölgesi İslamiyet'e yardım yönünde bir girişimde bulundu. İlk etapta az sayıdaki camının tanınacak olması, müslüman toplumunda yasal bir hakkın gecikmeli dahi olsa yerine getirilmesinden duyulan memnuniyet dile getiriliyor. Uyum Bakanı Marino Keulen'e göre camilerin resmen tanınacak olması çok önemli bir adım. Keülen, "İslamiyet ülkemizde sürekli güçlenen bir din. Şuanda 150 bin Flaman müslümanın varlığından sözediliyor. İstenen şartları yerine getiren camilerin resmen tanınarak, devlet yardımı alabilmeleri bu insanlara farklı bir şekilde ulaşmanın yolunu açacaktır. İslam dini ile olan münasebet normalleşme sürecine girerken, bu sayede İslam'ın geri planda kalmasının da önüne geçilmiş olacak.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious