Belçika, PKK'lıları serbest bıraktı

Belçika, PKK'lıları serbest bıraktı.21631
  • Giriş : 07.04.2008 / 14:46:00

Belçika'da geçtiğimiz Cuma günü üç ayrı kentte gerçekleştirilen PKK operasyonlarında gözaltına alınan 29 kadın militanın tamamının aynı gün ya da ertesi gün serbest bırakıldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aramalarda herhangi bir silah yada patlayıcıya rastlanmadığı ifade edilirken, sanık avukatları ise Belçika yargısını 'yok yere gürültü koparmakla' suçladı.

Belçika'daki DHKP-C davasına da bakan Belçika Federal Savcısı Johan Delmülle'nin isteği üzerine PKK'ya karşı ülke çapında kapsamlı operasyonlar düzenlenmişti. Örgütün eğitim kamplarına ve örgüt üyelerinin kaldıkları yerlere eşzamanlı yapılan baskınlarda çeşitli bilgisayar ve belgelere el konulurken, Avrupa'nın değişik ülkelerinden biraraya gelmiş 29 kadın gözaltına alınmıştı. Belçika federal savcılığından yapılan açıklamada baskınlarda herhangi bir silah ya da patlayıcıya rastlanmadığı ve gözaltına alınan 29 sanığın aynı gün ya da ertesi gün serbest bırakıldığı kaydedildi.

Belçika polisi geçtiğimiz ay sonunda Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan PKK üyesi Mehmet Şahin'i tutuklamıştı. Hakkında yedi ayrı tutuklama kararı bulunan Şahin, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 1992-1997 döneminde çok sayıda insan ölümüne neden olan terör eylemlerine katılmak suçuyla yargılanmış ve suçlu bulunmuştu. Mehmet Şahin, Belçika'ya kaçarak 2000 yılında iltica talebinde bulunmuş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious