Belçika, Türkiye'den yerdım istiyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Özdemir Sabancı suikasti sanıklarından Fehriye Erdal'ı iade etmekten kaçınan Belçika, şimdi elinden kaçırdığı Erdal'ı bulmak için Türkiye'den yardım istiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika istihbaratı, Türk istihbarat birimleriyle temasa geçerek terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın kaldığı yer hakkında bilgi talep etti. Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, senatoda bir soru üzerine verdiği sözlü cevapta Belçika istihbarat servisinin firarda olan Fehriye Erdal'ın saklandığı yeri bildiğini söyleyen Türk istihbaratıyla temasa geçtiklerini; fakat Türk tarafından taleplerine henüz bir cevap gelmediğini aktardı. Belçika'da işlediği suçlardan dolayı hüküm yiyen ve Bruges Mahkemesi tarafından 'terörist' olarak tanımlanan Fehriye Erdal şubat ayında görülen karar duruşmasından iki gün önce Belçika istihbaratını atlatarak kayıplara karışmıştı.

DERHAL TUTUKLANACAK

Geçtiğimiz hafta Türk ve Belçika basınında MİT Müsteşarı Emre Taner'in "Fehriye Erdal'ın yerini biliyoruz" şeklindeki açıklaması üzerine Belçika makamları harekete geçti ve firari Erdal'ın saklandığı yerin ayrıntıları Türkiye'den resmen talep edildi. Adalet Bakanı cevabında ayrıca şayet iddia edildiği gibi gerçekten Fehriye Erdal'ın yeri biliniyorsa bu gibi gizli kalması gereken bilginin kamuoyuna sızdırılmasını normal bulmadığını ifade etti. Sabancı suikasti sanığı Ferhiye Erdal'ın Avrupa Birliği üyesi bir ülkede görülmesi halinde Belçika makamlarının isteği üzerine derhal tutuklanacağını duyuran Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, Erdal'ın hüküm yediği cezayı yatmak üzere derhal Belçika'ya iadesini talep edeceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious