Belçika adaletinde DHKP-C krizi

Belçika adaletinde DHKP-C krizi.8044
  • Giriş : 22.02.2008 / 20:00:00

Belçika'da terör örgütü DHKP-C ve üyelerine ilişkin davada görev üstlenen Federal Savcı Johan Delmulle, basına yaptığı açıklamada, Belçika adaletinin tavrını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Delmulle, açıklamasında, ''insanlar bir mahkemenin ağır cezalara çarptırdığı DHKP-C üyeleri hakkında, 50 kilometre uzaklıktaki bir başka mahkemenin, aynı ithamlar ve olaylar için tahliye kararı almasına anlam veremiyorlar'' dedi.

Federal Savcı, Bruges ve Gand mahkemelerinde 6 hakimin ''siyah'' dediği şeye Anvers mahkemesindeki 3 hakimin ''beyaz'' dediğini, kamuoyunun bunu anlamasının mümkün olmadığını belirterek, ''Birileri yanlış yapıyor'' diye konuştu.

Anvers Temyiz Mahkemesi, 7 şubattaki kararında, terör örgütü DHKP-C üyesi sanıkları serbest bırakırken, bu kişilerin ve bağlı bulundukları örgütün Belçika dışındaki eylemlerini dikkate almayı da reddetmişti. AB'nin terör örgütleri listesinde, Belçika'nın da onayıyla yer alan DHKP-C'yi "terör örgütü" veya "suç örgütü" olarak nitelendirmeyi de reddeden mahkeme, bu örgütün başı olan firari Dursun Karataş hakkında da "suçsuzluk" ve "beraat" kararı vermişti.

Firarda bulunan terörist Fehriye Erdal, 2 yıl tecilli hapis ve bin 230 avro para, Musa Asoğlu 3 yıl tecilli hapis ve bin 230 avro, Kaya Saz da 21 ay tecilli hapis ve bin 230 avro para cezasına çarptırılmıştı. Bu cezalara gerekçe olarak sadece "silah yasasına aykırı davranışlar" ve "sahte kimlik bulundurmak" unsurları gösterilmişti.

Belçika adaleti, daha önceki kararında, 28 Şubat 2006'da, söz konusu örgütün "terörist" niteliğini tanırken, Fehriye Erdal'a 4, örgütün başı Dursun Karataş'a 5, sözcüsü Musa Asoğlu'na 6, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar'a 4'er yıl hapis cezası vermişti.

Gent Temyiz Mahkemesi de 7 Kasım 2006'da bu cezaları onamıştı. Bu kararlar, "hakim atamasında usulsüzlük" gerekçesiyle iptal edilmiş, yargılamanın tekrarlanmasına gidilmişti. Federal Savcı Delmulle, Yargıtay'a başvurarak son karara itiraz hakkını kullanırken, yaptığı açıklamalarla sanıkların avukatlarının tepkilerine hedef oldu. Avukatlar, bir açıklama yaparak, Delmulle'ü, ''kamuoyunu etkilemek ve yanıltmakla'' suçladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious