Belçika basını: "Fortis Türkiye satılabilir"

Belçika basını:
  • Giriş : 27.09.2008 / 11:46:00
  • Güncelleme : 27.09.2008 / 11:50:15

Krizde olduğu söylenen Belçikalı Fortis Bank: “Durumumuz iyi, iflas iddiaları asılsız”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika-Hollanda bankası Fortis'in elindeki bazı varlıkları satışa çıkarabileceğine ilişkin Avrupa basınında çıkan haberler, bankanın likidite sıkışıklığı içinde olduğuna dair endişeleri artırınca hareketli saatler yaşandı.

Banka hisselerinin Brüksel ve Hollanda borsalarında yüzde 9'a varan oranda düşmesi üzerine Fortis, bankanın likidite durumunun sağlam ve asgari yasal düzeyin çok üzerinde olduğunu açıkladı. Mali açıdan zor günler yaşayan bankanın hisseleri son bir yılda yaklaşık yüzde 75 gerilemişti. Finans grubunun üst yöneticisi (CEO) Herman Verwilts 'beklenmedik bir senaryonun ortaya çıkması' durumunda bankanın asıl varlıklarını da satmayı düşünebileceğini açıkladı. Fortis'in Benelüks bölgesi içinde ve dışında 10'dan fazla ülkede faaliyet gösteren birimlerinin satışının planlandığı, buradan 5 ila 10 milyar Euro'luk gelir beklendiği dile getiriliyor.

Küresel çalkantı ve ABD emlak piyasasındaki zararlar nedeniyle dev bankaların birbiri ardına rekor zarar açıkladıkları bir dönemde Hollanda bankası ABN Amro'yu bir konsorsiyumla birlikte geçen yıl 72 milyar Euro rekor fiyata satın alan Fortis'in sermaye gereksinimi artmıştı. Zaman'ın gelişmelerle ilgili sorularını cevaplandıran Fortis sözcüsü Lilian Tackaert, Belçika basınında çıkan haberleri net bir dille tekzip etmekten kaçınırken, "Ne tekzip ne de teyit edebiliriz." dedi. Haziranda yaptıkları açıklamadan bu yana hangi faaliyet ve mallarını satacaklarına dair isim vermediklerini, piyasayı yakından takip ettiklerini, uygun şartlarda satış yapmak için bir süre bekleyebileceklerini kaydetti. Satın alma işlemi sonrasında ortaya çıkan likidite sorununu aşmak için Mayıs 2010'a kadar vakitleri olduğunu kaydeden Tackaert, "Yani daha yaklaşık 18-19 ay süremiz var. İhtiyacımız olan 8,3 milyar Euro'nun 3,1'ini zaten temin etmiş bulunuyoruz. 5 milyar Euro'dan biraz fazla bir miktara ihtiyacımız var. Piyasa şartlarına göre hangi malımızı ne zaman satacağımıza karar vereceğiz." dedi. Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders de, Fortis konusunda finansal piyasa oyuncularına sakin olma çağrısı yaptı. Reynders, gerekirse tüm bankaların müşterilerine garantiler verebileceklerini vurguladı.

'FORTİS, TÜRKİYE BİRİMİNİ SATABİLİR'

Belçika gazetesi De Tijd ise Fortis'in Türkiye faaliyetlerine ilişkin önemli bir iddiada bulundu. Gazete, Fortis'in elindeki 'mücevher' değerindeki varlıklarını doğru fiyatı bulduğu zaman satmayı düşünebileceğini ve bunların arasında Türkiye'deki bankacılık operasyonlarının da yer aldığı görüşüne yer verdi. Fortis, üç yıl önce Dışbank'ı 1 milyar Euro'ya Doğan Holding'den satın alarak Türkiye pazarına adım atmıştı. De Tijd'in finans analistlerinin görüşlerine dayandırdığı haberine göre Belçika-Hollanda finans grubu Fortis'in satışı mümkün varlıkları arasında Türkiye operasyonları, fon yönetimi birimi, tröst yönetim birimi, ABD'deki opsiyon operasyonları ve Asya'daki bazı sigortacılık faaliyetleri bulunuyor. Gelişmeler üzerine Fortis Türkiye'den bir açıklama yapıldı ve bankanın, ticari faaliyetlerini halen "başarılı" bir şekilde sürdürdüğünü ve "istikrarlı" bir şekilde büyüdüğü bildirildi. Açıklamada, 2008'in ilk yarıyıl sonuçlarında, Fortis Türkiye'nin net konsolide kârının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 oranında artarak, 155 milyon YTL olduğu, öz sermayesinin bu dönemde yüzde 7'lik artışla 1,75 milyar YTL düzeyine ve açılan yeni şubelerle şube sayısının da 300'e ulaştığı kaydedildi. Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu, Fortis Bank AŞ'ye, özel durum açıklamalarını yapmadığı veya geç yaptığı için 60 bin YTL ceza verdi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*