Belçika başörtüsünü sorun etmiyor

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Belçika'da vatandaşların büyük çoğunluğunun başörtüsünden rahatsız olmadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika'nın önde gelen media kuruluşlarından De Standaard, Le Soir gazeteleri ile RTBF kanalının ortaklaşa yaptıkları kamuoyu araştırmasının sonuçları ülkede geniş yankı uyandırdı.

Belçikalıların dine karşı bakış açılarını tespit etmek amaçıyla yapılan kamuoyu araştırmasında, Belçikalıların yarısından fazlasının (yüzde 58) başörtüsünü bir sorun olarak görmediği ve dini sembollerin kamuya açık yerlerde taşınabilmesinden yana olduğu tespit edildi. Buna karşın ankete katılanların yüzde 36'si dinin özel yaşama girdiğine inanıyor ve dini sembollerin özel yaşam alanı ile sınırlandırılmasını istiyor. Bu görüşte olanlar özellikle gençler ve başkent Brüksel'de yaşayanlar.

Danimarka'da başgösteren ve İslam alemiyle Hıristiyan dünyasını karşı karşıya getiren karikatür krizi sorularına karşı ankete katılan Belçikalıların temkinli cevap verdikleri gözlenirken, Belçikalıların yarıdan fazlası (yüzde 59) farklı dine karşı eleştirinin yapılabilmesi gerektiğini fakat bunun karşı tarafı rencide etmeden olması şartına bağlı olduğuna inanıyor. Belçikalılar kritik konularda eleştirel yaklaşımların karşılıklı saygı çerçevesinde yapılmasının şart olduğu görüşündü. Buna karşın ankete katılanların yüzde 16'si farklı dinlere karşı eleştirel bakışın sınırsızca yapılabilmesi gerektiğini savundu.

Kamuoyu araştırmasına göre vatandaşların yüzde 23'u farklı dinlere karşı eleştirel bakışın daha kolay olması gerektiğini savunurken, bu grubun kadınlar, yaşlılar, düşük eğitimliler ve Valonlardan olması dikkat çekti.

Öte yandan yapılan son kamuoyu araştırmasına göre Belçikalıların yüzde 61'i Müslümanlarla Hristiyanlar araşındaki uçurumun güngeçtikçe kapanmak yerine büyüyeceğine inanıyor. Ankete katılanların sadece yüzde 7'si iki din mensuplarının arasındaki ilişkiden iyimser bir sonuç beklerken, yüzde 61'i kötümser bir tablo beklentisi içinde. Federe yapılı Belçika'da ankete katılanlardan Flamanlar ve erkekler dinlerarası çatışmanın olacağını ve iki inanışın arasında uçurumun gün geçtikçe büyüyeceğinden korkuyor. Yorumculara göre bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü Belçika'da Flamanlar Valonlara göre ve erkekler kadınlara göre her konuda daha karamsar olmalarıyla tanınıyorlar. Fakat kamuoyu araştırmasında bir nokta var ki herkesi şaşırttı. Yüksek tahsil yapmış ve mesleğinde ciddi kariyer yapmış Belçikalıların diğerlerine nazaran dinler arası çatışma noktasında çok daha fazla karamsar olmaları pek anlaşılır bulunmadı. Bu sınıf insanların eğitimleri, konumları ve çevreleri göz önüne alındığında daha hoşgörülü ve iyimser olmaları beklendiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious