Belçika DHKP-C üyelerini yeniden yargılıyor

  • Giriş : 13.09.2007 / 10:56:00

Belçika adaleti, geçen yıl ağır hapis cezalarına çarptırdığı, ancak adli hatalar nedeniyle kararlarını iptal ederek serbest bıraktığı DHKP-C üyelerini yeniden yargılamaya başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anvers Mahkemesinin yarınki ilk oturumunda, bütün sanıkların yeniden yargılanacağı yeni bu sürecin koşulları belirlenecek. Adli kaynaklar, mahkemenin 27 Eylülden itibaren yargılamayı aralıksız sürdüreceğini ve en fazla 10 gün içinde tamamlayacağını ifade diyor.

Bu amaçla Anvers Adliyesinde kapsamlı güvenlik önlemlerinin alındığı belirtiliyor.Terörist Fehriye Erdal ve DHKP-C üyesi 10 sanığı Belçika'da işledikleri suçlardan yargılayan Bruges Ceza Mahkemesi, 28 Şubat 2006'da açıkladığı kararda, Fehriye Erdal'a 4, örgütün başı Dursun Karataş'a 5, sözcüsü Musa Asoğlu'na 6, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar Özordulu'ya 4'er yıl hapis cezası vermişti. Gent Temyiz Mahkemesi de 7 Kasım 2006'da bu cezaları, bazılarını artırarak onamıştı.

Terör örgütü üyelerinden Musa Asoğlu, Kaya Saz, Şükriye Akar Özordulu ve Bahar Kimyongür cezaevinde bulunurken, Belçika'da bir ikamette göz hapsinde bulunduğu varsayılan ve karardan iki gün önce "izini kaybettiren" Erdal ile Dursun Karataş ve Zerrin Sarı isimli teröristler firarda sayılıyordu.

Mahkeme, sanıkları 10 yıl boyunca kamu haklarından mahrum etmeyi de kararlaştırmış, Asoğlu'nu 5 bin 500, diğerlerini 2 bin 500'er avro para
cezasına çarptırmıştı.

Bruges Mahkemesi, ayrıca DHKP-C'yi "terör örgütü" olarak nitelendirmiş ve Belçika'da adli alanda örgütün bu sıfatına resmiyet kazandırmıştı.

Bu kararlar üzerine Yargıtaya başvuran sanıkların Belçika'da işlediği suçlar arasında, sahte kimlik kullanmak, silah ve patlayıcı madde bulundurmak, terör örgütü üyesi olmak, terör eylemleri planlamak ve haraç toplamak gibi suçlar yer alıyor.

YARGITAY KARARI ŞAŞIRTTI

Belçika'da bazıları 1999 yılında suçüstü yakalanan, bazıları firarda olup gıyabında yargılanan ve geçen yıl ağır hapis cezalarına çarptırılan terör örgütü DHKP-C üyeleri hakkında verilen kararların tümünün, geçen Nisan ayında Yargıtay tarafından bir tek gerekçeyle bozulması adli ve siyasi alanda çalkantılara yol açtı.

Yargıtay kararının ardından tutuklu ve hükümlü teröristlerin tümü serbest bırakıldı, firardakiler hakkındaki kararlar da iptal edildi.

Yargıtay, kararları bozmasına gerekçe olarak ''adli bir hata'' gösterdi. Bu hata, Termondo Mahkemesi Yargıcı Freddy Troch'un, Bruges Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanmasından oluşuyor. Yargıtay, daha önce Türk asıllı teröristleri yargılayan ve sert kararlar vermesiyle tanınan bu yargıcın Bruges'e atanmasını "tarafsızlığın yitirilmesi" olarak değerlendirdi.

Yargıtay, sanıklar hakkında verilen kararlara yönelik hiçbir eleştiri ve itirazda bulunmadı.

Hukukçuların basına yansıyan yorumlarında, bu tür bir kararın Belçika'da "çok istisna" olduğu belirtiliyor. Önemli davalarda bir mahkemeye, başka bir bölgeden hakim atanmasının sık görüldüğünü belirten hukukçular, bir hakimin "tarafsız olmayabileceği" iddiasıyla karar bozulmasının ise hiç görülmediğine işaret ediyor.

Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Laurette Onkelinx de, Yargıtay kararı karşısında şaşkınlığını gizlemeyenler arasında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious